fallback

Проектът на ГЕРБ за нова Конституция вече е в парламента*

С предложените поправки Великото народно събрание отива в историята

15:24 | 17.08.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Председателят на ПГ на партия ГЕРБ Даниела Дариткова депозира в деловодството на Народното събрание проект за нова Конституция на Република България, съобщиха от пресцентъра на партията.

Документът е изпратен до председателите на всички парламентарни групи в 44-тото Народно събрание и депутатите, нечленуващи в парламентарни групи.

С това ГЕРБ кани на разговори и консултации по представения проект всички парламентарни групи с цел да бъде постигнато широко съгласие между народните представители за свикване на Велико народно събрание. 

По-рано днес премиерът Бойко Борисов в обръщение в социалните мрежи обяви, че проектът за Конституция на ГЕРБ влиза в парламента още днес.

По думите му твърденията, че с искането му за свикване на Велико народно събрание цели да отложи във времето подаването на оставката на правителството е лъжа.

Великото народно събрание, органът който според сега действащата Конституция, има правото да я променя, ще остане в историята, ако проектът на новия основен закон внесен от ГЕРБ бъде приет, пише Dnes.bg. В проекта е записано, че обикновеното Народно събрание ще има правото да изменя и допълва всички разпоредби на Конституцията.

Това означава, че след като приеме новата Конституция, с която се отменя тази от 13 юли 1991 г. от 7-ото ВНС, 8-ото, ако изобщо се стигне до свикването му, тъй като, за да се стигне дотам, е нужно съгласието на 2/3 от настоящия парламент, за в бъдеще обикновеното Народно събрание ще изземе функциите на ВНС. В проекта на ГЕРБ е записано, че правото на инициатива за промени принадлежи на една четвърт от народните представители и на президента. В проекта е записано още, че депутатите ще бъдат наполовина – вместо 240, както е в момента, броят им ще бъде сведен до 120. Заявката за това дойде лично от премиера Бойко Борисов, който е и инициаторът на искането за свикване на ВНС и поправки в основния закон. Предвижда се още разделяне на Висшия съдебен съвет на структури на съдиите и на прокурорите, както и намаляване на мандатите на шефовете на върховни съдилища и на главния прокурор на 5 години. В проекта е отделено място и за омбудсмана. За него е отделена цяла глава, защото при приемането на настоящата Конституция не съществуваше такава институция. В петък премиерът предложи свикването на Велико народно събрание, което да въведе съществени промени в Конституцията. 

Разговорът за бъдещето на България е възможен само след исканите от обществото оставки и провеждането на честни предсрочни избори, заяви в отговор президентът Румен Радев.

Има ли нужда от нова Конституция и ВНС? Мнението на политици и експерти може да видите тук.

* Допълнена към 16.30 часа

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:05 | 13.09.22 г.
fallback