fallback

Елеонора Негулова: Мерките трябва да са с хоризонт от една до три години

Липсата на национална мрежа с местни центрове ли ще затрудни постъпленията на средства за подкрепа, посочи председателят на Националното сдружение на малкия и среден бизнес

22:31 | 28.07.20 г.

Тя призова за по-стройна организация, за да се помогне на бизнеса, който пълни местните бюджети, но и централния бюджет и констатира, че ситуацията не се е подобрила през последните два месеца.

Според нея проблемът е, че в тази турбулентна среда невинаги може да се направи навреме оценка на въздействие и да се изчисли предварително ефекта.

Негулова коментира, че мерките ще повишат потреблението по линия на подкрепата на пенсионерите, но няма да доведат до необходимия ефект. "Трябва да имаме хоризонт с мерки за една до три години, за да може бизнесът да планира своята стратегия за промяна и преструктуриране", заяви тя.

Председателят на Националното сдружение зана малкия и среден бизнес е на мнение, че ще се насърчи потреблението в определени сектори, но това няма да разреши общия проблем на бизнес средата и съветва решенията да се търсят в по-дългосрочен план.

По думите й, някои мерки се случват изключително бавно, а „времето се явява най-важният фактор в момента“.

"В настоящата ситуация малкият бизнес осъзнава своята роля, че трябва да бъде стабилната част от местните общности, тъй като трябва да продължава работата си и да създава добавена стойност и да запазва работни места", отбеляза председателят на Националното сдружение на малкия и среден бизнес.

Негулова е на мнение, че предприемачите трябва да преструктурират стратегиите си за бизнес развитие, защото осъзнават своята отговорност, но не могат да я посрещнат поради липса на ликвидни средства, защото пазарът се е променил.

Тя даде пример със Стамболово, където местната инициативна група Кърджали – Стамболово в момента провежда обучение с млади хора до 40 години, които трябва да решат дали могат да приемат предприемачество като житейска стратегия.

„Тя осигурява ресурс за неземеделски дейности, за да могат те да кандидатстват за публична подкрепа за тяхната стратегия за местно развитие“, обясни Негулова и подчерта, че по този начин те не разчитат на мерките, които се осигуряват от централен бюджет или от европейски програми.

Председателят на Националното сдружение на малкия и среден бизнес смята, че мярката с безлихвените заеми с портфейлна гаранция от Българската банка за развитие се случва много бавно, когато се отнася до микропредприята. Причината според нея е, че това е свързано с прекалено голяма бюрокрация – документи проверки.

„Дори да се подкрепят тези 27 хиляди компании, те са под 10% от малкия бизнес в страната“, пресметна тя и потвърди неефикасността на икономическите мерки на правителството. Затова призова и за промяна в работата на институциите.

Негулова съветва мерките с намаляване на данъчните ставки в различните браншове да са част от една обща данъчна стратегия.

Как се държи малкият бизнес в турбулентна здравна и политическа среда? Къде трябва да са мерките и какво препоръча Негулова, за промяна в подхода при финансирането на бизнеса? Как ще се договорят в ЕС парите за подкрепа на икономиките? Само липсата на национална мрежа с местни центрове ли ще затрудни постъпленията на средства за подкрепа?

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на "Бизнес старт" вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:08 | 14.09.22 г.
fallback