Очевидно е, че има тенденция на нарастване на новооткритите случаи на коронавирус в България. Процентът на положителните проби с коронавирус е сравнително еднакъв - между 4 и 6 процента. Това заяви главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев пред БНТ. По думите му тази тенденция е резултат от масовото неспазване на мерките.
„Има умора в обществото от налаганите мерки и активно нежелание да се спазват. В света се потвърди, че колкото и да изглеждат обикновени и познати, за момента са единственото, което имаме и ако не ги спазваме, следва повишаване на заболеваемостта“, посочи Кунчев. По думите му в европейски контекст България вече се е устремила към второ-трето място по заболеваемост в Европа след Швеция и Португалия.
Той уточни, че значителен ръст се наблюдава и на Балканския полуостров като цяло. „Навсякъде има значителен ръст, дори в страни като Черна гора, които почти се бяха справили с епидемията. Още по-тежко е в Бразилия, Перу, Индия и САЩ. Не може всичко да се обясни с неспазване на мерките. Вероятно в характеристиките на самия вирус се появяват качества, които му дават възможност да се разпространява по-лесно“, каза Кунчев. Той предупреди, че се наблюдава по-леко предаване на заразата и смъкване на възрастта на новорегистрираните положителни и тези, които подлежат на лечение. Близо 30% от случаите на коронавирус в България вече са на лица под 50 години, съобщи доц. Кунчев. "Ние сме напълно наясно от самото начало, че не можем да спрем разпространението, това е невъзможно при въздушно-капкова инфекция", каза Кунчев. Той акцентира, че е важно да няма взривоопасно разпространение на вируса, както и да пазим рисковите групи. Предстояща грипна епидемия може да изтощи здравната система, отбеляза Кунчев. И обясни, че се е наложила промяна в тактиката за лечение, като са изписани от болниците по-леките случаи на заразени хора от коронавирус. Оттам броят на лицата намалява като процент приети в болницата.
Доц. Кунчев не изключи вероятността присъствената форма на обучение да увеличи разпространението на заразата. До момента няма тежка клинична картина на ученик, но е възможно младежите да я предадат на възрастните. След разговор с образователния министър Красимир Вълчев той е получил уверение, че се вземат всички противоепидемични мерки. Сред тях са дезинфекция на въздуха и междучасия по различно време.
От септември нататък ще се появят другите респираторни вируси, към края на декември ще има друг грип, а януари и февруари ще дойде нормалната сезонна епидемия. Не знам какво трябва да направим, за да можем да издържим още една такава вълна, призна доц. Кунчев и посочи, че тогава ще се правят още повече тестове, за да се установи от какво са болни хората.
Той се надява към края на септември да има налична ваксина срещу коронавируса и процентът на защитени хора да бъде по-голям. А също така се надява и здравната система да може да издържи при евентуално по-голямо натоварване на заболелите от коронавирус.
„Положението е сериозно. Вирусът е все по-близо около нас. Спешно трябва да преосмислим поведението си”. Това заяви по Нова телевизия зам.-директор на НЦЗПБ проф. Ива Христова.
По думите й от карантината „сме се хвърлили” в един нормален живот, сякаш вирусът на съществува. „ Ходенето на море, не бива да се свързва с мисълта, че коронавирусът го няма. Нека хората отидат на почивка, но да избягват струпванията”, поясни още тя.