Ако на България бъдат предоставени пари по линията на спасителния план на Европейския съюз (ЕС) без стратегически реформи, ще има много ограничен ефект и това ще ни закопае по отношение на бъдещето развитие. Важно е средствата да се отделят за икономическа модернизация, заяви Юлиан Попов, бивш министър на околната среда и старши политически съветник за Централна и Източна Европа на Европейската климатична фондация, в предаването "Светът е бизнес" с водещ Ивайло Лаков по Bloomberg TV Bulgaria.
Според госта е съвсем естествено държавите с по-строги политики като „пестеливата четворка“ да имат изисквания към изразходването на средствата от фонда за възстановяване на ЕС от кризата.
"Нещата са малко по-сложни от разбирането „те няма да ни дадат пари, ако не направим реформа“. Важно е да има средства за възстановяване и реформа. Важен е и типът реформа", коментира той.
По повод сблъсъка на Унгария с Холандия в контекста на спасителния план Попов каза, че Унгария е тежък случай, защото там се комбинират проблеми на върховенството на закона с антиевропейска риторика.
Гостът взе отношение по темата за зелените политики, като изтъкна, че трябва да имаме стратегия във връзка с транформацията на енергийния сектор.
"Регионът "Марица-Изток" има потенциал в енергийната сфера като цяло. Преоборудването на ТЕЦ-овете с работа на газ е реалистично, но не е разумно – ще създаде неефективни газови централи. Редно е да има нови, супермодерни газови централи, но тогава ще възникне проблем с безработицата. Газът ще последва съдбата на въглищата", каза той.
Попов смята, че трябва да мислим в посока интегриране в рамките на на електроенергийния пазар в Европа.
По думите на бившя министър на околната среда Европейската комисия би одобрила идея да се изгради на ниска цена голяма вородна централа с голям соларен капацитет на територията на "Марица-Изток".
Повече четете на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.