fallback

Регламентира се плащането на помощните средства за хората с увреждания

НЗОК няма да плаща изделия и помощните средства за хората с увреждания на цена, по-висока от най-ниската стойност, заплатена за последните три години

14:11 | 20.07.20 г.

С наредба се регламентират условията и реда на договаряне на изделията, които НЗОК плаща в болничната и извънболничната помощ.

Здравната каса няма да плаща медицинските изделия и помощните средства за хората с увреждания на цена, по-висока от най-ниската стойност, заплатена за последните три години за медицинските изделия при същите технически характеристики. Това предвижда проекта за Наредба за условията и реда за съставяне на списък на медицинските изделия от Закона за медицинските изделия и за определяне на стойността, до която те се заплащат.

Проектът е публикуван за обществено обсъждане.

В случаите, когато през предходните три календарни години касата не е заплащала изделието, фондът ще заплаща стойност, не по-висока от най-ниската стойност на медицинското изделие с най-близки сходни спецификации, заплащано от НЗОК през предходните три календарни години, но не по-висока от продажната цена на съответното медицинско изделие. 

Ако лечебното заведение, в което ще се приложи съответното медицинско изделие, високоспециализиран апарат/уред за индивидуална употреба има сключен договор по ЗОП и договорената цена по този закон е по-ниска от определената стойност по тази наредба, НЗОК заплаща на лечебното заведение по-ниската стойност. Ако през съответната календарна година НЗОК е провела процедура за заплащане на стойността по реда на тази наредба за съответното медицинско изделие, високоспециализиран апарат/уред за индивидуална употреба, тази стойност се заплаща за всички медицински изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, за които е издадено одобрение за заплащането им, без да се провежда нова процедура през същата календарна година, пише в проекта.

Процедурата по договаряне на стойността на заплащане ще се провежда от комисия, определена от управителя на НЗОК.

С предложението се въвеждат мерки за осъществяване на контрол на разходите, които се заплащат с трансфер от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на здравеопазването за помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия, предназначени за хората с увреждания, с оглед спазване на бюджетна дисциплина и недопускане на дефицит.

Проектът на Наредбата предвижда в списъка, поддържан от  Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) на медицинските изделия, които могат да бъдат заплащани със средства от НЗОК, МЗ, лечебните заведения, да бъдат включени и помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия за хората с увреждания и това да е условие за заплащането им.

Производителите на медицински изделия за хората с увреждания, изработени по поръчка и от клас I за стандарт се задължават да въведат системи за управление на качеството БДС EN ISO 9001. Производителят трябва да докаже своята способност постоянно да доставя продукт, съответстващ на изискванията на клиента и на изискванията на приложимите нормативни актове. При изделията от по-висок рисков клас, производителят на предлаганите медицински изделия е необходимо да е спазил изискванията на система за управление на качеството по стандарт БДС EN ISO 13485 за производство на медицински изделия или еквивалентна система за управление на качеството. В мотивите на Министерството към проекта е записано, че чрез изискването за прилагане на стандарти ISO 9001 или ISO 13485 ще се осигури споделена отговорност за качеството на медицинските изделия между производителя и органа, който сертифицира производството. „Регламентираните изисквания за качество ще имат благоприятно въздействие върху процедурата по определяне на стойността на заплащане на медицинските изделия, като същата ще се провежда в условията на висококонкурентна среда“, пише в мотивите.

НЗОК ще трябва да публикува ежегодно на официалната си интернет страница информация за помощните средства, приспособленията, съоръженията и медицинските изделия, предназначени за хората с увреждания, и заплатените за тях средства.

От Министерството на здравеопазването припомнят, че средствата, необходими за изпълнение на наредбата, са предвидени в бюджета на НЗОК за 2020 г. и ще бъдат предвиждани в ежегодните бюджети на НЗОК като средства от трансфери от държавния бюджет чрез бюджета на Министерството на здравеопазването.

За поддръжка на електронната база данни за медицинските изделия, заплащани с обществени средства, от бюджета на ИАЛ през 2019 г. са разходвани финансови средства в размер на 11 520 лв. Разходите за техническа извънгаранционна поддръжка за 2020 г. са в същия размер. За лицата, които подават заявления за включване на медицински изделия в електронната база данни, процедурата е безплатна.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:30 | 13.09.22 г.
fallback