fallback

Борисов в Брюксел: Предлага се намаляване на грантовете с 50 мрлд. евро за сметка на заемите

Няма да има нито една доволна държава, тъй като парите, които се отпускат, са по-малко, заяви премиерът

13:43 | 19.07.20 г. 11

"Това, което се предлага, е намаляването на грантовете с 50 мрлд. евро за сметка на увеличаване на заемите с 50 млрд. евро. Новото съотношение, което се предлага, е 450 млрд. евро грантове и 300 млрд. евро заеми, което е 60 към 40. Но това е предложение, което тепърва ще обсъждаме". Това каза в Брюксел премиерът Бойко Борисов на онлайн брифинг.

Борисов е в Брюксел, където започна третият ден на срещата на върха. Продължават преговорите за бюджета на ЕС за следващите седем години и за фонда за възстановяване след коронавируса.

Както е известно два дни преговорите не дадоха резултат и продължават и днес. Целта е да има единство по отношение на бюджета на ЕС и разпределянето на парите за справяне с кризата, причинена от коронавиурса.

„България е една от най-спестовните държави. Дори премиерът Рюте, с когото имаме добри отношения и се подкрепяме, каза: "България е една от най-финансово стабилните държави". България още не си е позволила да тегли заеми - все още се справяме със собствените си ресурси, похвали се Борисов.

Премиерът обаче призна, че не знае дали ще има решение.

"България е кандидатствала за финансиране от ЕС. Няма да има нито една доволна държава, тъй като парите, които се отпускат, са по-малки", допълни Борисов. 

"Това са 27 колеги, плюс Комисията, плюс Съвета. Всеки прави предложение, всеки се бори за повече пари. А всъщност парите в бюджета са по-малко", коментира премиерът.

„На фона на загубите всяка страна се бори да получи повече пари, а държавите, които дават парите, имат същите проблеми както при нас - в България, Германия, Франция… Проблемите са едни и същи. Полагаме усилия с двустранните срещи, с всички колеги сме добри приятели. Ако сме европейско семейство, трябва да вземем такова решение, че всички членове на семейството да се чувстват защитени и да се чувстват членове на това европейско семейство“, заяви още Борисов.

Досега основната тема е върховенството на закона и кой какво разбира под този термин. Борисов заяви, че той го е подкрепил във всичките му варианти, но има държави членки, които се притесняват. Също така премиерът добави, че е помолил колегите си да не коментират детайлите и страховете, а да приемат единодушно върховенството на закона.

Продължавам да считам, че ЕС трябва да има общ медицински протокол и да се концентрираме в следващите шест месеца там, където ще бъде най-тежко, каза още Борисов преди днешната среща с евролидерите в Брюксел.

Премиерът отново подчерта мнението си, че пандемията не си е отишла и европейската икономика търпи загуби. "Безкрайни дни, дълги нощи, много срещи. Категорично подкрепих снощи колегите, които са за върховенството на закона. Разбира се трябва да се отчитат и страховете на някои държави членки като Словения, например", коментира Борисов. "Надявам се да се намери компромисът, за да вървим към многогодишната финансова рамка. Отделните стълбове са изключително важни. Пандемията върлува със страшна сила. Всички казват, че есента ще бъде тежка. "Надявам се да излезем единни и силни и да се справим с предизвикателствата, които и в момента действат. Надявам се днес да успеем", заяви още премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:34 | 11.09.22 г.
fallback