Европейският съюз да има единен медицински протокол, свързан с мерките срещу разпространението на коронавирус и за борбата с последиците от пандемията. За това е настоял премиерът Бойко Борисов на снощните разговори на 27-те в Брюксел. В изявление преди днешните дискусии Борисов беше категоричен, че кризата не е преминала, предава БНР.
"Дали ще носим маски, дали ще има дистанция, дали да работят ресторанти, кафенета, детски градини, училища, всичко да е еднакво за ЕС. Второ, с парите от европейската солидарност, за които говорим или така наречените грантове, незабавно да се подкрпят социално слабите, хората останали без работа и съответно дизайните 60 на 40, 80 на 20, за да се запазят работните места. Върху това да се концентрираме днес, в следващите шест месеца, до година и разбира се, оттук паралелно с това да търсим дългосрочен план как ще излезе ЕС откризата", коментира българският премиер.
Европейските лидери възобновиха заседанието си в Брюксел, след като вчера не успяха да постигнат компромис по бюджета на ЕС и плана за възстановяване от пандемията.
Междувременно холандският премиер Марк Рюте заяви в събота, че няма да се откаже от настояването си страната му да има право на преглед на всякакви пари, платени от възстановителния фонд. "Страхувам се, че става малко по-самотно", каза Рюте, цитиран от Ройтерс.
"Правя това за цяла Европа, защото също така е в интерес на Испания и Италия да излязат от тази криза със сила", допълни холандският премиер, имайки предвид двете страни членки на ЕС, които са най-засегнати от коронавирусната пандемия.
Точният размер на бюджета на ЕС за 2021-2027 г. и как да се използва финансирането като лост за реформи или дали да се връщат пари заради проблеми с върховенството на закона в Източна Европа са въпроси, които все още не са намерили решение.