За юни са отменени 98% от чартърните полети за Летище Бургас, неясна е съдбата на заявените за следващия месец.
„До края на септември на Летище Бургас са заявени 10 600 чартъра, което е в пъти по-малко в сравнение на миналата година, а колко от тях ще се осъществят е въпрос с още много неизвестни“, коментира данните председателят на туристическата камара в морския град Иван Иванов, цитиран от БНР.
Той обясни, че с подписаните договори с "Фрапорт" и съответните наши и чужди авиокомпании, те имат правото да редуцират през целия период на сезона. Ако седалките не са заети повече от 50%, съответния чартър няма да пътува не само до нас, но и до всяка друга дестинация.
Част от чуждите туристи, пристигащи със самолет по Южното ни Черноморие са собственици на имоти, но всички кацания на двете летища във Варна и Бургас допринасят за стимулирането на вътрешната икономика.
Хотелиери твърдят, че липсата на чуждестранни туристи в началото на лятото оставя над 70% от хотелите в най-големия курорт по Южното ни Черноморие "Слънчев бряг" затворени.
"Все още няма яснота и какво ще се случи с пристигащите летовници от трети страни, за които карантината от 14 дни все още не е паднала", коментира туроператорът Иван Кирязов.
"Всеки ден имаме анулации, до момента вече са 80%", пресмята той и допълва, че причините за отлива е излязлата в чужбина информация, че у нас е тръгнала втора вълна на коронавирус и туристите отменят резервации.
За сравнение през юни 2019-та сме посрещнали над 315 хиляди туристи, а през тази за същия период са около 6 хиляди.
За да „спаси“ поне частично летния сезон, правителството предложи субсидии за чартърни полети, намалени такси за концесия и по-ниски цени на плажни принадлежности.
От началото на юни България отвори границите си за свободно пътуване за повечето страни в Европа.
Очакванията на министъра на туризма Николина Ангелкова са сезонът да стартира от началото на юли.