Покрай ситуацията с коронавируса болниците у нас попаднаха във финансово страдание, което обаче бързо ще бъде компенсирано. Това мнение изрази в предаването „Плюс-минус. Коментарът след новините” по Нова телевизия бившият директор на „Пирогов” доц. Спас Спасков.
Той обясни, че заради първоначалното „наплашване“ на населението пациенти с други заболявания не са търсили помощ и така приемът в клиниките силно е намалял, което пък е понижило приходите на болниците.
Специалистът обаче очаква финансовата загуба бързо да бъде компенсирана, защото с отшумяването на епидемията скоро ще има повече пациенти с други заболявания в болниците. Той посочи, че причината е в системата, по която се работи – „ден за ден, спечеленото ще бъде похарчено“. Тъкмо коронавирусната пандемия по думите му показа, че това не е устойчива система и трябва да се вземат мерки в тази посока.
Доц. Спас Спасков подчерта, че пандемията е повод да се помисли за реални промени в здравната система. И препоръча да се изработят нормативи, по които болниците са длъжни да притежават резерв от лекарства и консумативи, за да посрещат извънредни нужди. Например трябва да има запас от маски, лекарства и консумативи така няма да има тежки загуби а може да стане през държавна политика, посочи специалистът.
Бившият директор коментира и казуса със заплащането на тестовете за пациенти, които имат нужда от болнично лечение. След като стана ясно, че нито министерството, нито Здравната каса са длъжни да заплащат PCR тестовете за всички пациенти. Той препоръча НЗОК да прояви гъвкавост и да направи промени при плащанията на определени заболявания. При прием на пациенти трябва да се правят тествове и те трябва да се плащат от касата, сосочи доц. Спасков. Разходът трябва да бъде добавен към плащанията на фонда, коментира той.
Според доц. Спас Спасков нова вълна на разпространение на заразата няма да има. „Най-вероятно ще има плавно равнище на заразявания, докато този процес съвсем угасне”, прогнозира доц. Спасков. Но здравната ни система може да се справи. Финансово също - чрез гъвкава политика на Здравната каса.
„Около нас има много хора, които са носители на COVID-19, но не са го разбрали. Оттук нататък постепенно процесът ще угасва”, посочи той. И обърна внимание, че големият брой заразени, които се съобщават в последните дни, е заради по- големия брой изследвания. „Колкото повече изследвания се правят, толкова повече хора ще откриваме, най-малкото като носители на коронавируса”, коментира бившият дирекотр на спешната болница.