Необходимостта от бързи решения ще доведе до оеднаквяване на мненията на страните членки на Европейския съюз (ЕС) по отношение на фонда за възстановяване от кризата, причинена от коронавируса, заяви пред БНР бившият вицепремиер и социален министър Ивайло Калфин.
„Има разнообразие на мнения в ЕС, но факторът, който може да сближи тези мнения, е липсата на време. Предложението на Европейската комисия (ЕК) за голям пакет извън бюджета за възстановяване е по процедура, която изисква ратификация и от националните парламенти - всички трябва да бъдат съгласни. В нормални условия такава процедура отнема две години. Времето е изключително малко, за да имат ефект парите“, коментира Калфин.
Лидерите на страните членки на блока остават разделени по въпроса как да структурират предложения фонд за възстановяване от Covid-19 за европейските икономики.
Калфин поясни, че към отпускането на тези пари ще има условия.
Според него икономическите анализи показват, че възстановяването ще продължи до края на 2021 г. и то в най-добрия вариант. „Спирачката за икономиката ще продължи да има ефект още дълго време“, посочи Калфин.
„Ако има общ знаменател, това е страхът на страни - членки, че тези пари ще са източник на корупция. Ако ЕС иска да изчисти тези противоречия, то към този пакет трябва да бъде приложен уникален механизъм за контрол на средствата... И правилата трябва да се променят, защото към тях вече са много адаптирани системите за усвояване на европейски пари“, коментира още Калфин.
По повод актуалните събития в българската политика Ивайло Калфин коментира, че “рецепторите на политиците са се притъпили по отношение на реална политика“.
„Такова пренасяне на публичното внимание ми се вижда отвратително. Вината е не само в тези, които изнасят подобни данни, а и на тези, които дават повод да има подобни информации”, изтъкна Калфин.