Заради пандемията от коронавирус оперативна програма “Развитие на човешките ресурси“ отлага за следващата година кандидатстването по поощрителната мярка за завръщане в България с цел работа.
Бюджетът от 10 млн. лева, предвиден за целта през тази година, се пренасочва за спешни мерки срещу нарастващата безработица.
В същото време се отчита, че много българи, които живеят и работят в чужбина, са се завърнали в страната в последните месеци.
Програмата предвиждаше от април висшисти, които са завършили в чужбина, но се върнат да работят в България да получават допълнително пари по европрограмата.
Очакваше се от 1 април ще започне да функционира платформата EURES по проекта „Национална EURES мрежа“ на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. Платформата дава възможност за кандидатстване за допълнителни финансови пакети на хора с висше образование, които искат да се реализират професионално в България.
Платформата в сайта на Агенцията по заетостта ще предоставя лесен достъп до информация за пазара на труда в България, публичните услуги, цените на недвижимите имоти. Всеки, който кандидатства за финансова подкрепа, ще може да избира между различен вид услуги, а таванът на подкрепата може да достигне до 1200 лв. Основното изискване към кандидатите е да започнат работа в България, а през последните 6 месеца да са живели в друга държава. Подкрепата включва предоставяне на средства за покриване на наема за период до една година, ако кандидатът започне работа в населено място, в което не притежава жилище. Ако детето на семейството не е прието в ясла или детска градина, ще му бъде осигурена детегледачка, наета през Бюрото по труда. Ако член на семейството не говори български език или има нужда от допълнителна квалификация, ще получи ваучер за езиков курс или допълнителна квалификация. В случай, че работното място е в град със средна работна заплата, която е под нивото на средната за страната, в рамките на една година кандидатът ще може да получава половин минимална работна заплата върху основното си възнаграждение.