Трафикът на боклук от Италия е в основата на мащабната специализирана операция в Министерството на околната среда и водите (МОСВ), в дома и вилата на заместник-министъра на екологията Красимир Живков в Ботевград, както и в къщата и офисите на бизнесмен в Русе.
Информацията съобщава БНТ, като уточнява, че Живков като заместник-министър на околната среда и водите е отговарял и продължава да отговаря за даването на разрешителни за вноса за отпадъци от други страни в България. По правила могат да бъдат внасяни отпадъци за преработка, но не и такива за съхранение и депониране.
Прокурори и служители на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) влязоха днес и в сградата на Министерството на околната среда и водите. Малко след 13 часа от сградата бе отведен заместник-министърът на околната среда и водите Красимир Живков.
"Не съм задържан, оказвам съдействие, след водите темата е отпадъците", бе единственият коментар на Живков пред журналистите, преди да се качи в автомобила на прокуратурата. Припомняме, че точно по идентичен начин бе арестуван и вече бившият министър на околната среда и водите Нено Димов на 9 януари - след разследване за водната криза в Перник.
Разследващите са събрали доказателства, че отпадъците са внасяни от фирми на братя Бобокови, които имат площадки за съхранение, но не и инсталации за преработка на отпадъци. Именно по тази причина в дома на Красимир Живков, както и в неговата вила в Правец, са търсени документи, свързани с разрешителните за внос на тези отпадъци. Живков има два мандата като кмет на Правец, а след това и като областен управител на София. Работил е по инфраструктурни ВиК проекти.
Преди минути са направени обиски на адреси, които се обитават от братя Бобокови. Разследващите са търсили документи и са иззели такива, които да послужат като доказателства по това разследване.
В момента се проучват взимоотношенията на фирмите на братя Бобокови с други дружества, където е било предвидено евентуално италианските боклуци да бъдат горени.
От началото на 2020 г. в цялата страна се провеждат проверки и акции във връзка с вноса на италиански боклук. В средата на януари прокуратурата обяви, че в рамките на разследването е установено, че с решение от 6 декември 2019 г. зам.-министър на околната среда и водите е дал съгласие за трансграничен превоз на 25 хиляди тона отпадъци от Италия. В съобщението тогава не се споменаваше поименно никой от тримата заместници на Емил Димитров - Красимир Живков, Николай Кънчев или Атанаска Николова.
През февруари Живков отчете, че България има отлични резултати при рециклирането и оползотворяване на боклук, но закъснение при компостирането. Обяснения пред разследващите в края на март даде и министърът на околната среда Емил Димитров.