Властта свикна на лесни и готови пари от Европа, които да харчи както си иска. Финансирането в случая обаче зависи от това колко са сериозни страните. Всеки ще даде пари, при по-бедните държави означава по-голяма вноска. Има риск България да плати повече, отколкото ще получи.
Това коментира пред bTV евродепутатът Радан Кънев.
Днес ще бъде представен в Европейския парламент новия бюджет на ЕС. Предвижда се той да е в размер на 2 трилиона евро. Има и идея за създаване на фонд в размер на 500 милиарда евро, които да бъдат дадени в помощ на държавите след COVID-19.
Кънев обясни, че има три основни приоритета, за които ще бъдат насочени евросредствата – модернизация и позеленяване на икономиката, дигитализация и заздравяване на веригите на доставки или повече локално производство.
„Много е важно да знаем как трябва да се подходи в Европейския парламент, изтъкна евродепутатът.
По думите на Кънев „с рогата напред в Европа не се прави политика, а тези, които използват такава политика, биват изолирани в кьошето на политическия дебат“.
„Към момента и пандемията, и кризата водят до по-силен Европейски съюз, уверен е евродепутатът. - Абсолютно необходимо е да има голям спасителен пакет и консолидиране около спасителен дълг за излизане от кризата с коронавируса. Със сигурност Европа става по-силна, но важното е силата да бъде използвана за добро - да помогне, а не парите да се загубят по пътя.“
Радан Кънев настоя страната ни да покаже приоритети, които да съвпадат с европейските.
„Целта е да настигнем и изпреварим Китай и САЩ в една глобална и икономическа конкуренция. След кризата през 2008-2009 г. те направиха своето зелено възстановяване, модернизираха икономиката си, вкараха електронните системи в нейното сърце. Изведнъж се оказа, че Европа харчи много пари, а изостава“, посочи евродепутатът.
Според него икономическата криза от коронавируса е съвсем в своето начало.
„Категорично можем да въздействаме на Европа и можем да постигнем много, смята Радан Кънев, но предупреди, че има риск България да даде повече пари, от колкото ще получи. - Няма да получим Х пари, а нашата власт свикна на лесни пари. Въпросът е обаче за успешни, правилно насочени европейски проекти, проекти на бизнеса на и за местната власт спрямо това колко са сериозни и то в три основни направления - модернизация на икономиката, дигитализация и съкращаване на веригите на доставки.“
Той се похвали, че от над 400 предложения, които е направил, повече от 300 са включени в общите текстове на законопроекти за обсъждане от Европейския парламент.
Кънев е категоричен, че българското правителство бойкотира Зелената сделка, а минимум половината от този пакет ще бъде насочен в тази посока.
„Ние можем да се окажем спонсор на Италия, Испания или Холандия. Има ли България национален възстановителен план, за дигитализация и позеленяване на икономиката“, попита риторично Радан Кънев.