ДДС се явява и регулатор на конкурентоспособността на цените в доста от секторите. Това коментира в ефира на Нова телевизия депутатът от ДПС Йордан Цонев, който оглави Временната анкетна комисия за разходите от коронавируса.
Той, заедно с Делян Пеевски и Мустафа Крадайъ внесоха преди два дни законопроект за изменение и допълнение на Закона за ДДС, според който ставката за детски храни, предназначени за деца до 3 години и детски фармацевтични продукти, включително памперси, да бъде 9%. С текста се предлага и 9% ДДС за настаняване, предоставяно в хотели и подобни заведения, включително предоставянето на ваканционно настаняване и отдаване под наем на места за площадки за къмпинг или каравани.
Според Цонев предложението за детските храни и лекарства ще екато мярка за справяне с демографската криза.
„Финансистите от дълго време поддържаме тезата, че при такива ниски преки данъци ДДС остава единственият голям данък, който попълва фиска”, обясни Цонев и добави, че вече има изменение в ситуацията, което не е свързано само с коронавируса.
„От ДПС още миналата година правихме такива анализи и казахме, че след въвеждането на директивата за ДДС на вътрешнообщностните доставки ДДС се яви регулатор на конкурентоспособността на цените в доста от секторите – например в храните. Твърдя, че може да се премине към диференцирани ставки там, където е нужно да се подкрепи българската икономика”, обясни Цонев.
Той разказа още, че миналата година е имало срещи с бранша на производителите на хляб, след които е станало ясно, че намаляването на ДДС за сектора не означава поевтиняване на хляба.
„Много бизнеси пострадаха в кризата, но един беше спрян с ръчна спирачка – бизнесът на ресторантьорите и хотелите”, коментира Цонев. Намаляването на ДДС за тях е решение на прамителството, а ДПС се е присъединило към него, уточни той.