След края на извънредното положение строгите мерки срещу разпространението на коронавируса остават в сила в продължение на още два месеца. Това решиха депутатите като приеха на първо четене предложенията за промени в Закона за здравето, заявени от правителството.
На извънредното заседание на парламента присъстваха и министрите на здравеопазването Кирил Ананиев, на финансите Владислав Горанов, на правосъдието Данаил Кирилов и на социалната политика Деница Сачева. По време на дебата само депутатите от БСП разкритикуваха остро управляващите, въпреки че социалистът Явор Божанков призна, че и опозицията е наясно, че на властта не й е лесно в настоящата ситуация. Корнелия Нинова каза, че преди законотворците да приемат мерките след изтичането на извънредното положение, министрите би трябвало да отчетат какви резултати са дали те до момента. „Правителството тук днес трябваше да направи отчет на действието на досегашните мерки – в здравен аспект как се отразиха за защита на здравето и живота на хората. Освен това трябваше да чуем отчет за състоянието на здравната система, за модела на финансирането на болниците, за развитието и заплащането на кадрите в системата“, коментира тя. Според нея е имало нужда се представи и анализ как досегашните мерки са се отразили на икономиката и финансите, защото объркването в това отношение става пълно. „През февруари Владислав Горанов обяви, че сме на излишък, през март Бойко Борисов каза, че сме на дефицит, съмнявам се вече дали някой в държавата знае какво е реалното състояние на финансите“, каза тя.
Освен това липсва и анализ на социалния аспект на кризата – нови безработни, ниво на доходи, обедняване, ръст на цените, които е видим през последните седмици. „Това трябва да е първата част от нашия разговор. Втората част беше какъв план предлага МС какво правим оттук нататък, а няма такъм план“, разкритикува още соцлидерът. Според нея всичко това създава несигурност и бизнесите ще изчакат преди за заработят, което ще доведе до още по-голяма загуба в бюджета. Съпартиецът й Крум Зарков коментира, че нещата вървят на самотек, насажда се мнението, че ако има проблем това е, защото гражданите не спазват мерките. „Само че заповедите на здравния министър се променяха и хората загубиха доверие. Трябваше да се види помощта на държавата, така че никой да не бъде изоставен, а сега в закона липсва една от най-социалните мерки, която действа в момента - че няма да има наказателни лихви за тези, които не могат да си погасят кредитите заради кризата“, посочи той.
Парламентът възстановява работата си от четвъртък - 14 май. Това обяви председателят на Народното събрание Цвета Караянчева в края на извънредното заседание за гласуването на промените в Закона за здравето.