Оценката за действията на властта в условията на епидемия от коронавирус остава добра, макар и одобрението да намалява плавно спрямо началото на кризата. Тревогата от вируса продължава да спада, но остава да доминира. Мерките срещу разпространението на вируса се възприемат като достатъчни, но не и за икономиката.
Това са изводите от национална извадка от 881 интервюта, направени в периода 1-3 май при шестия експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“, посветен на кризата с коронавируса.
От социологическата агенция отчитат, че по-голямата част от интервютата са направени преди пресконференцията в неделя, на която беше анонсирано облекчаване на мерките по отношение на заведенията и предстоящото улесняване на движението между градовете.
Тревожността намалява
Обществото остава в тревога от вируса, но тревожността продължава видимо да спада. Опасен, но в крайна сметка това е "просто силен грип", казват 56% от анкетираните, констатират от социологическата агенция. От началото на третата десетдневка на март насам този дял плавно спада, но и днес остава най-голям на фона на останалите опции.
Опцията „не е сериозна опасност“ продължава да става все по-предпочитана за сметка на опцията „смъртоносна опасност“. Сега, за пръв път в тези сондажи, безразличната крайност е с по-висок дял от паническата крайност - 23% смятат, че коронавирусът не е сериозна опасност, а 20%, напротив, вярват, че това е смъртоносна опасност за човечеството.
Повечето българи продължават да намират мерките на правителството срещу коронавируса за достатъчни, но постоянно си проправя път и усещането, че са прекалени. Две трети преди месец и половина казваха, че мерките са достатъчни. Постепенно, този дял спада до 55% сега. За същия период виждането, че мерките са прекалени, постепенно се утвърждава от 17% в предишния сондаж до 32% сега.
Явно продължава тенденцията на нетърпеливост на обществото, отбелязана и в предходния сондаж, отчитат социолозите.
Увеличават се недоволните от недостатъчните мерки
Любопитното е, че за последните десет дни леко расте и делът на онези, които смятат мерките за недостатъчни – от 8 на 12%. Възможно е това да е боязън пред облекчаването на мерките или недоволство от недостатъчното им спазване от страна на мнозина.