Суаповата сделка е израз на доверие към България и Българаската народна банка (БНБ). Това коментира в ефира ба bTV управителят на централната банка Димитър Радев. Тя представлява валутно споразумение, което означава, че може да получаваме евро срещу фиксирания курс, без да намаляваме валутния резерв. Споразумението излиза извън рамките на това техническо описание, допълни още той.
Радев подчерта, че суап линията е особено важна в този момент, защото идентифицира страната ни като държава с добра финансова репутация. „Всички действия, свързани със суаповата операция, са координирани с правителството, за да се създадат по-добри условия за финансиране. Едно е страна да излезе на международния дългов пазар с лоша репутация, а друго – с добра”, посочи управителят.
Той добави, че линията ще продължи, колкото е необходимо.
„Очаквам правителството да излезе на международните пазари. Все още имаме лукса да отказваме пари, последната емисия ДЦК беше отказана от Министерството на финансите. Ние се намираме в добра финансовa позиция“, коментира още Радев.
Припомняме, че на 22 април БНБ обяви, че с ЕЦБ са се договорили да сключат предпазно валутно споразумение (суап линия), за да осигурят евро ликвидност. Съгласно новата суап линия БНБ ще може да вземе до 2 милиарда евро в замяна на български левове. Максималният падеж за всяка изтеглена сума ще бъде три месеца.
Запитан дали тази суап линия проправя пътя на България към валутно-курсовия механизъм ERM II, Радев отговори, че чисто юридически няма връзка, но „съдържателно – има“. Управителят на БНБ подчерта, че в съобщението на ЕЦБ има следният важен момент - споразумението ще остане в сила толкова дълго, колкото е необходимо. „То не е еднократно, това е стратегическо сътрудничество, нещо, към което много централни банки се стрелят и малцина постигат. Все пак България се подготвя да участва във валутния механизъм, което е предпоставка за влизане в еврозоната и именно това е контекстът, в който тази суапова линия се осъществява“, обясни Димитър Радев.
Относно влизането на България в ERM II, той посочи, че това е възможно да се случи в следващите 3 месеца. „Преди всичко говорим за политически акт, винаги може да има развития, които не се предвиждат лесно, имаме и кризата с коронавирус, става дума за сложен административен и бюрократичен процес, но следващите 3 месеца очакваме развитие“, поясни Радев и подчерта, че в преговорите са ангажирани ЕЦБ, ЕК, 19 страни членки на еврозоната и Дания, както и БНБ и българското правителство. Той добави и че не е имало проблеми с обменяне на валута от началото на извънредното положение. Димитър Радев изрази увереност, че страната ни е напълно готова за ERM II.
Той посочи още, че българските банки са готови за кризата. Те са стабилни и най-показателно за това е именно възстановяването и напредъка по процеса за присъединяване към ERM II.
Запитан какъв е интересът за разсрочване на кредитите, Димитър Радев отбеляза, че вече над 50 хиляди заявки за разсрочване на кредити са получени, очаква се това число да се увеличи. Той поясни, че 25 хиляди от тези заявки са одобрени, а остават още почти два месеца за подаване на още заявления.
Според Радев банките ни са по-подготвени за тази криза с коронавируса, отколкото бяха през 2008 г., но не се знае каква ще е продължителността и дълбочината й, тъй като е различна.
„Всички икономически последствия зависят от това колко бързо ще отворят икономиките. Колкото по-бързо отворят икономиките, толкова по-малки ще бъдат икономическите последствия за хората“, посочи управителят на БНБ.