fallback

Започна приемът на заявления по мярка „Биологично земеделие“

Допълнителен финансов ресурс по ПРСР (2014-2020 г.) от 40 млн. евро ще бъде насочен само към сертифицирани биологични производители

14:51 | 27.04.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Започна приемът на заявления по мярка 11 „Биологично земеделие“ от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. за кампания 2020 г. Към бюджета на мярката са прехвърлени 40 млн. евро, съобщи земеделското министерство.

В МЗХГ предоставят допълнителните възможности за биопроизводителите. Според новите условия през 2020 г. няма да се подпомагат площи, животни, пчелни семейства, които са в период на преход към биологично производство.

За да се спазят заложените цели в Националния план за развитие на биологичното земеделие в България, финансовият ресурс ще бъде насочен само към сертифицирани биологични производители.

Пред тях има няколко възможности - могат да кандидатстват само тези, които до момента не са участвали по мярката, като поемат нов ангажимент. Новозаявените площи, животни, пчелни семейства е необходимо да са с биологичен статус към 31 декември 2019 г. и да не са участвали в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“.

Могат да кандидатстват земеделски стопани, които са приключили петгодишните си ангажименти по мярката.

Биопроизводителите могат да продължат изпълнението на многогодишния си ангажимент с първоначално одобрените площи, животни, пчелни семейства и/или добавят нови биологично сертифицирани такива, без да поемат нов петгодишен ангажимент.

Няма ограничение за увеличаване на площи, животни, пчелни семейства, като същите следва да са с биологичен статус към 31 декември 2019 г., както и да не са участвали в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“.

Могат да кандидатстват също така земеделски стопани, за които кампания 2020 г. е пета година от поетия многогодишен ангажимент. Те имат възможност да разширят ангажиментите си с биологично сертифицирани площи, като увеличат общата одобрена площ с до 20% от първоначалния размер, но с не повече от 10 ха, без да поемат нов петгодишен ангажимент за тях.

От МЗХГ уточняват, че тези нови площи следва да са с биологичен статус към 31 декември 2019 г., както и да не са участвали в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“. Няма ограничение в увеличаването на броя на животните и пчелните семейства, като същите следва да са с биологичен статус към 31 декември миналата година, както и да не са участвали в ангажимент по мярка 11 „Биологично земеделие“.

Сред общите условия на приема са кандидатите, които поемат нов ангажимент и тези, които през 2020 г. удължават ангажимента си, могат да участват с постоянно затревени площи при спазена гъстота от 1ЖЕ/2ха за всички заявени площи, като животните следва да бъдат с биологичен статус към 31 декември 2019 г.

За да се гарантира правилно разходване на средствата, прехвърлени към бюджета на мярка 11 „Биологично земеделие“ за новите и удължените ангажименти по мярката се въвеждат три нива на подпомагане за площите, заявени със земеделски култури от групите на полските и фуражни култури, както и за ароматните и медицински растения.

До 50 ха подпомагането за хектар ще е 100% от ставката по Наредба 4 от 2015 г.; от 50 до 65 ха – 50% от ставката за подпомагане на хектар по Наредбата; и за всеки следващ над 65 ха - 10% от ставката за подпомагане на хектар по Наредбата. 

Земеделските стопани, заявили зеленчукови култури, постоянно затревени площи, трайни насаждения и маслодайна роза, животни и пчелни семейства, получават за тях досегашното плащане по стария ред.

За кандидатите, за които кампания 2020 г. е пета година от поетия многогодишен ангажимент, включително и при разширение на заявените площи,  животни, пчелни семейства, се прилага пълният размер на подпомагането.

Срокът за подаване на заявления е в рамките на Кампанията по директни плащания 2020 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:33 | 11.09.22 г.
fallback