Най-уязвимите групи са оставени да се оправят сами. С икономическите мерки държавата и правителството отчайващо закъсняват, ние нямаме план. Това мнение изрази Мая Манолова пред bTV.
Бившият омбудсман запита премиера Бойко Борисов къде е планът за излизане от кризата с коронавируса, как рестартираме икономиката и какво правим на 14 май, след края на извънредното положение.
„Къде е планът на държавата“, запита лидерът на "Изправи се. БГ".
Тя посочи условията, поставени пред кандидатите за мярката 60 на 40 - да нямат задължения към държавата, за да могат да кандидатстват по нея.
„За еднократната помощ от 375 лева има толкова условия, че една голяма част от родителите ще бъдат изключени", прогнозира Мая Манолова. „На практика, ако искаш да вземеш 375 лева еднократна помощ, трябва да си в неплатен отпуск 20 работни дни, трябва да си работил 5 дни през месец март, трябва да имаш доход под 610 лева, трябва детето ти да е под 12 години. Само цвета на очите на детето не са посочени, за да вземеш тези средства", коментира тя.
Бившият омбудсман обаче похвали работата на Националния оперативния щаб за борба с коронавируса, защото своевременно държавата била поставена под карантина.
Мая Манолова се позова и на думите на премиера Бойко Борисов, който на 3 март обяви, че цената на природния газ намалява с над 40% и че гражданите скоро ще го почувстват. Бившият национален обществен защитник смята, че месец и половина по-късно от намалението на цената, гражданите все още не са получили със задна дата надвзетите суми от топлофикациите.
„Кога гражданите ще усетят намаление на природния газ", запита бившият омбудсман и изрази убеждението си, че държавата работи безлихвено с парите на гражданите и това ще продължи до септември.
„Хората са донори и безлихвени кредитори на държавата", заяви Мая Манолова, която недоумява защо министърът на енергетиката отказва да се ангажира с мораториум за сметките. Тя призова премиера Бойко Борисов да се ангажира с мораториум за сметките за парно.
„Не са необходими никакви законови промени за възстановяване парите на хората“, категорична е тя.
Бившият омбдусман смята, че няма причини цената на тока да се вдига, но няма и причина да се вдига цената на парното.
Според Манолова фирмите за бързи кредити не са направили необходимите отстъпки за клиентите си, както, че и условията от всички мерки са били написани така, че да обхванат минимален брой хора.