Здравната система на България без проблем може да издържи на натоварване, сравнимо с това в Италия. Това каза по bTV д-р Стойчо Кацаров от Център за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ).
Като пример той даде пациентите с онкологични проблеми. „Всеки месец у нас се откриват по 3 хил. ракови случая. За 2 месеца това са хиляди случаи, които не се диагностицират и лекуват“, допълни той.
Кацаров смята, че с изключение на служителите на РЗИ останалата част от здравната система на България бездейства. Това се дължи на забранените профилактични прегледи, планови операции и хората, които не посещават болниците заради страх, че могат да се заразят с COVID-19.
По думите му стана ясно, че има и сигнали за „размотаване“ на хората в болниците.
Д-р Кацаров сподели, че очаква извънредното положение да продължи и след 13 май, като обясни, че хора с други заболявания, извън коронавируса, могат да пострадат. „Съобщават за починалите от COVID-19, но би трябвало да казват и колко хора умират, например, заради сърдечно-съдови заболявания”, изтъкна той.
Според него ефектът от масовото изследване ще доведе до изолация само на заразените с коронавируса. „Няма гаранция, че ще се спазва карантината у дома. Но ако искаме да щадим здравната система, трябва да я пазим за тези, които наистина се нуждат от лечение“, коментира Кацаров.
Той смята, че мярката за блокиране на цели населени места е погрешна и обясни, че изпадаме в задънена улица. „Имаме ли план за излизане от ситуацията, рискуваме ли да получим епидемичен взрив заради това, че твърде малко хора са преболедували, ако отменим по-рано мерките“, попита той.