fallback

Борисов предлага изкупуване на българските продукти от затворените борси

След това продуктите ще бъдат дадени на социалните служби и социалния патронаж

13:43 | 12.04.20 г. 2
Автор - снимка
Създател

Премиерът Бойко Борисов разпореди на министъра на земеделието, храните и горите Десислава Танева, ако остане българска продукция от затворените борси, тя да бъде изкупена и дадена на социалните служби и социалния патронаж. Те пък ще трябва да я раздадат на хора в нужда, съобщават от правителствената пресслужба.

Министър-председателят обяви това по време на визитата си в текстилно предприятие в Твърдица, където се произвежат защитни облекла за многократна употреба.

Борисов подчерта, че е нужна подкрепа на българското производство, ето защо е важно в търговските вериги да има щандове със стоки от страната.

 „За това, което е произведено, вложен е труд и ще свърши работа, си заслужава да се вложат пари и да имат хората на трапезата българска продукция“, заяви премиерът.

Междувременно големите вериги за хранителни стоки у нас изпратиха съобщение до медиите, в което посочват, че те работят със стотици български компании, а благодарение на това 70% от асортимента им е от родни продукти.

Най-голям е делът при месото и месните продукти – 76 на сто, последван от хляба и хлебните изделия (73%), млечните продукти (64%) и плодовете и зеленчуците (57%).

В тази връзка веригите, в лицето на Billa, Kaufland, Lidl, T MARKET и Фантастико, посочват, че предложената регулация от страна на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ) са излишни. Освен това могат да доведат и до множество негативни последици за потребителите, производителите и цялата българска икономика. Един от тези неприятни ефекти е повишаването на цените, но и ограничаването на избора и дори достигането до дефицит на много стоки. Възможно е също така да има предлагане на храни с по-ниско качество, откриване на наказателни процедури срещу България от страна на Европейската комисия, както и ответни мерки от други държави срямо българския износ.

В съобщението се подчертава, че данни на Националния статистически институт за миналата година показват, че България е внесла храни за 5 млрд. лева, но е изнесла за почти 7 млрд. лева. Това значи, че затрудняването и спирането на вноса би могло да засегне непропорционално силно българския износ на храни.

Големите вериги работят по пакет от доброволни мерки, включващ идеи за предоставяне на части от паркингите на магазините за фермерски пазари, преговори с нови доставчици на сезонни плодове и зеленчуци по списъци, предоставени от министерството и Българската агенция по безопасност на храните. Сред предложенията е и участието в създаване на механизъм за сдружаване на малки производители, така че да могат да отговорят на изискванията на търговските вериги. Предвидени са и рекламни кампании в полза на българските производители, както и маркетингово обозначаване на всички български стоки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:11 | 13.09.22 г.
fallback