fallback

Д. Танева: Търсим работен модел за малките производители

За гарантирано място на пазара и след извънредното положение настояват земеделци и животновъди

11:20 | 09.04.20 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Отделянето на повече място за български стоки по магазините не нарушава сегашния канал на достовка, това е обществено отговорна политика. Искаме да намерим работещия модел. Усилията продължават. Ние предлагаме вариант, който смятаме, че няма да наруши досегашния принцип на логистика и доставка на търговските вериги, но ще им даде задължение да отделят достатъчно площи за българска продукция.

Това каза в ефира на сутрешния блок на bTV министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева по темата с достъпа на български продукти до големите търговски вериги.

„Практиката е такава в Италия, във Франция веригите го направиха доброволно, за да подкрепят местните производители. Това е най-нормалното решение, ако мениджмънтът се чувства обществено отговорен“, коментира тя.

Според земеделския министър това е маркетингово решение на всяка верига как ще реагира да предостави достъп до регионални продукти и разкри, че в страната ни има 25 хиляди производители на плодове и зеленчуци.

„На практика това, което се случи по време на кризата, показа дефектите в системата на функциониране на предлагане на храна“, отбеляза Танева, но отрече земеделското министерство да е в конфликт с търговските вериги.

Investor.bg припомня, че днес ще има нова среща на представители на Сдружението за модерна търговия и МЗХГ.

В същото време за гарантирано място на пазара и след извънредното положение настояват производители.

Мерките за повече българска стока в магазините трябва да се прилагат и в мирно време, след приключване на извънредното положение. Абсолютно категорично това са неща, които трябва да бъдат дългосрочни и вечни, а не само в извънредно положение. Около това мнение се обединиха Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Димитър Зоров от Асоциацията на млекопроизводителите в сутрешния блок на Нова телевизия.

Теодор Дечев припомни, че опитът като мярка да се иска да има повече български стоки по магазините, не е от днес, а мерките не трябва да са обвързани със ситуацията на пандемия. Той призна, че може да се спекулира с тезата за натиск на пазарните механизми, но няма и забрана да не се продават стоки с небългарски стоки.

„Нужно е обаче да има гаранция за стоките с български произход“, настоя той.

Проблемът, според него, не е нито в Европейския съюз, нито и законодателството, а в практиките за купуване на родното в отделните държави.

В подкрепа на инициативата на Министерството на земеделието се изказа и председателят на Асоциацията на млекопроизводителите Димитър Зоров. По думите му министър Десислава Танева с позицията си е успяла да бръкне в кутията на Пандора.

"В момента млечният бранш е в изключително тежко състояние и настоява 90% от всички млечни продукти на пазара да са произведени в България и от истинско мляко", заяви той.

Бойко Синапов от Обединени български животновъди посочи, че преработвателите са притискани от големите търговски веригите. "Ние (българските производители - б.р.) също искаме да бъдат защитени българските интереси - не може в чужд дом веригите да поставят условия", подчерта той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:42 | 13.09.22 г.
fallback