Две обществени поръчки за реконструкции и изграждане на ВиК мрежа за общо над 120 млн. с ДДС са обявили два от най-големите ВиК оператори у нас – Пловдив и Стара Загора, показва справка в регистъра на обществените поръчки.
ВиК дружеството в Пловдив обявило поръчка за инженеринг – проектиране, ремонт и изграждане на канализационна и водопроводна мрежа за почти 82 млн. лева без ДДС или 98,2 млн. лева с ДДС.
Дружеството в Стара Загора търси проектант и строител – също на инженеринг, за външни довеждащи водопроводи по 3 обособени позиции за 18,8 млн. лева без ДДС или 22,5 млн. лева с ДДС.
Общата сума на двете поръчки е 120,7 млн. лева с включено ДДС.
Проектите се финансират със средства от оперативната програма „Околна среда“.
В Пловдив през този програмен период ще се реализират инвестиции във ВиК сектора за над 137 млн. лева, от които европейското финансиране е 97 млн. лева. Договорът с ВиК оператора беше подписан в края на август 2019 г.
В област Стара Загора за текущия програмен период ще се реализират инвестиции във ВиК сектора за 122 млн. лева, като финансирането от оперативната програма е за почти 90 млн. лева. Договорът беше подписан през октомври 2019 г.
Дейностите в Пловдив
Предвиден за реконструкция е Главен клон 1 в град Пловдив, чието трасе върви успоредно с новопроектирания „Периферен колектор I-А“ от бул. „Пещерско шосе“ по ул. „Царевец“, преминава през жп линията София – Пловдив, по ул. „Модър“ до кръстовището с „Коматевско шосе“ и по бул. „Александър Стамболийски“ до кръстовището с „Кукленско шосе“, става ясно от документацията.
В реконструкцията са предвидени и паралелни разпределителни водопроводи, успоредни на главния водопровод.
Ще бъде изграден и „Периферен колектор I-А“, с който се решават проблемите с канализационната мрежа в южната част на Пловдив, посочват от местното ВиК дружество. Предназначението му е да поеме оттока от Западен район, южните квартали, Южната индустриална зона, както и от близките села Куклен, Брестник, Браниполе, Марково и Първенец. В момента този отток постъпва в центъра на града, където са главните канализационни колектори, и причинява наводнения, посочват от дружеството в документацията.
Ще бъде изграден и допълнителен колектор, който ще прехвърли част от оттока от главния колектор към новия „Периферен колектор I-А“.
Изпълнителят трябва да изготви инвестиционен проект, да извърши всички съгласувателни процедури и да подготви необходимата документация за строителство, да изгради съоръженията, да осъществи авторския надзор, да направи кадастралното заснемане и да предаде обекта за въвеждане.
Офертите на кандидатите ще се оценяват спрямо концепцията им за изпълнение на проекта и цената – и двете с равна тежест по 50%, вижда се от обявлението. Крайният срок за подаване на документи е 11 май. Отварянето на офертите е предвидено за 12 май. Срокът за проектиране и строителство е 1050 дни от сключването на договор, т.е. ако няма обжалвания и изпълнител бъде избран тази година, съоръженията трябва да са готови през първата половина на 2023 г.
Дейностите в Стара Загора
Операторът е разделил поръчката на три обособени позиции – за изграждане на външен довеждащ водопровод до събирателна стая „Сахране“ край Казанлък, разпределителен водопровод до второ магистрално отклонение на водоснабдителната система Стара Загора и довеждащ водопровод от ВС Дунавци – Стара Загора.
Оферти могат да се подават и за трите обособени позиции.
Възложителят е заложил краен срок за завършване на проекта 30 ноември 2023 г.
Изпълнителят трябва да подготви инвестиционния проект, да изгради обектите и да осъществи авторския надзор.
Крайният срок за подаване на оферти е 26 май. Отварянето им е предвидено на 27 май.