Правителството дължи на обществото убедителна информация за ефектите от извънредното положение през първия месец на неговото прилагане, преди да предприеме удължаване на извънредното положение. Това каза в обръщение президентът Румен Радев.
Изявлението му е по повод предложението на Министерския съвет до Народното събрание за удължаване на срока на обявеното извънредно положение в страната до 13 май.
Той поиска връщане към относително нормален начин на живот с обединените усилия на институциите.
Управленските решения следва да се вземат на достоверни и всеобхватни данни. Мерките да са ясни и ефективни, призова Радев.
Извънредните ограничения забавят заболяването, но доведоха до обществена парализа и безпрецедентна икономическа и социална криза, посочи държавният глава, отбеляза президентът.
Да заложим на съзнанието и чувството на отговорност, не на репресията и цензурата, която притиска гражданите дори в социалните мрежи, призова Радев.
Държавният глаав отбеляза, че без съмнение пандемията изисква решителни мерки и повечето българи ги приемат с разбиране. Но очерта тежката икономическа ситуация.
Безработицата расте с часове, много българи спешно се нуждаят от помощ. Бизнесът и свободните професии също очакват убедителни мерки, каза той. Мизерията не е спасение от вируса. Гладът скоро може да надделее над страха и последствията може да са по-разрушителни от коронавируса.
Затова трябва да си поставим ясни национални цели: връщане към нормален ритъм на живот, производство, свободно движение на хора и стоки. Тази цел може да бъде постигната с обединение на институциите и на всеки един от нас, каза още президентът в обръщението си.
Президентът каза още, че планираният от правителството заем от 10 млрд. лв. е тежко решение, което ще плащаме с години. Правителството прибягва до нов заем, преди да използва резервите в бюджета, като преосмисли своите приоритети, каза той.
Хората в нужда очакват помощ, а не от оферта за заем, мерките не достигат до малкия и средния бизнес, посочи президентът и поиска адекватна компенсация за бизнеса и хората. По думите му в условия на криза реалната помощ е безвъзмездна.
Мерките в защита на пострадалите следва да са ясни и ефективни, заяви Радев. И посочи, че икономическите мерки не достигат до най-важния бизнес - малкия и средния, а формулата 60/40 е на практика неприложима.
Когато държавата налага ограничения, тя трябва да предложи и адекватна компенсация – и за работниците, и за бизнеса. В условия на криза реалната помощ е безвъзмездната, отбеляза държавният глава.
Той смята за необходимо в спешен порядък да се преразгледат и някои разпоредби на „приетия в бързина и хаос закон, които блокират икономическия живот“.
Очакваме гаранции за прозрачност и ясни разчети за финансово подпомагане на всички засегнати. Парите за възстановяването на икономиката и подпомагането на най-нуждаещите се не могат да се разпределят без ясни правила и само в тесния състав на кабинета, както това става с милиардите от бюджетния излишък, посочи държавният глава.
Очакваните мерки не са свързани само с финансова помощ, а и с постигане на оптимален баланс между ограничения и социално-икономическа активност. Необходим е гъвкав подход: достоверни данни, приоритетна защита на рисковите групи, просвещаване на хората, високо съзнание, лична отговорност и мисъл за другия.
Президентът заяви, че е критично важно българският парламент да прояви отговорност и да намери форма да продължи своята дейност за приемане на важни решения.
Според него здравната система проявява слабости, които засега се компенсират от себеотрицанието на медиците.
Радев смята, че здравеопазването ни, във взаимодействие с останалите обществено значими системи, следва да възприеме по-гъвкава стратегия за борба с коронавируса. Да разшири значително обхвата на тестване, фокусирайки се върху различни социални и рискови групи, за да придобие реална информация за картината в страната и да действа целенасочено.
Фокусирането върху коронавируса не трябва да възпрепятства достъпа до здравеопазване на хронично болните и спешните случаи, посочи президентът.