fallback

Борисов: Ще намалим ограниченията при три поредни дни на спад в ръста на болните

До 2-3 седмици се очаква да настъпи пикът на епидемията от коронавирус, предупреди премиерът

09:29 | 03.04.20 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

До 2-3 седмици се очаква да настъпи пикът на епидемията от коронавирус у нас. За това предупреди премиерът Бойко Борисов по време на извънредна пресконференция. По думите му „все по-тежко ще става“ положението и няма как извънредните мерки да бъдат ограничавани на този етап.

Ограниченията могат да бъдат намалени, ако има три поредни дни на спад в ръста на болните, т. е. пикът е отминал.

„Три дни поред Мутафчийски (председателят на Националния оперативен щаб, б. ред.) да каже, че болните намаляват и платото е прехвърлено, рязко ще издърпаме ограничителните мерки назад", каза Бойко Борисов. Той увери, че вчера е излязъл последният му отрицателен тест, който му е втори. „Това го казвам по повод слуховете, че съм болен и затова удължаваме извънредното положение", каза Борисов.

Световната практика е, че изолацията трябва да продължи и, затова го правим, посочи премиерът.

По темата за тестването на болни Борисов повтори, че PCR тестовете се доказват като най-надежди. По думите му има липса на по-надеждни бързи тестове и по тази причина е оправдано изчакването на използването им. Борисов изрази надежда, че до 2-3 седмици ще може да има по-надеждни бързи тестове.

След преминаването на пика може да се пристъпи към масово тестване на хора, дори до 20-30 хил. души на ден, коментира той.

В рамките на извънредната пресконференция министърът на здравеопазването Кирил Ананиев заяви, че общо 1700 души медицински и немедицински лица на първа линия в лечението на заразени с коронавирус ще получат допълнително възнаграждение от 1000 лв. чисто. Това означава, че държавата ще даде 1537 лв., включително и осигуровките. Средствата ще се дадат на 1700 души в 34 лечебни заведения, което прави 2 600 000 лв.

Ананиев обясни на какъв принцип се избира персоналът. Ако в дадено лечебно заведение има до 5 болни, средства се дават на 40 души персонал, от 5 до 10 души – на 70 души персонал и над 10 души - на 100 души персонал.

В центровете за Спешна помощ, където има установен случай на инфекцията, ще получават бонус при два критерия – 12 часа положен труд и пряко лицето да е свързано с лечението до влизавенето в болницата.

Общо предвидените средства от 6 млн. лв. може да бъдат увеличени през април, допълни Ананиев.

Кирил Ананиев заяви, че ще предложи на МС да приеме проект на решение, с който да одобри договор на Министерството на здравеопазването и китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия доставка на хидроксихлорофин сулфат и азитромизин-таблетки. Тези лекаства в своята комбинация дават добър ефект, каза здравният министър.

Кабинетът ще има извънредно заседание днес, за да приеме предложението.

По време на извънредната пресконференция от Медицинския експертен съвет препоръчаха в доклада си към предприетите мерки при необходимост да бъдат надградени допълнителни стъпки. Експертите също така посочиха, че досегашните мерки за изолация са наложителни, но в течение на епидемията могат да бъдат преосмислени.

Експертният съвет също посочи, че диагностицирането на инфекцията се основава на PCR тестове, а епидемиологичното проследяване може да се установи с всички останали възможни тестове.

Липсата на единно становище за бързите тестове ограничава употребата и оправдава изчакването до наличието на по-надеждни, посочи координаторът на Медицинския експертен съвет към Министерски съвет проф. Коста Костов.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:54 | 12.09.22 г.
fallback