Представители на Българската асоциация на заведенията и Сдружението на заведенията в България заявиха, че хотелиерският и ресторантьорският бранш са най-засегнати от кризата и обявеното извънредно положение в страната. Те настояха за безусловно изплащане на 60 процента от размера на трудовото възнаграждение на всеки един зает, без обвързване с каквито и да било ангажименти от страна на работодателя, съобщава БНР.
150 хиляди души, заети пряко в бранша, и над 500 хиляди от фирмите дистрибутори са заплашени да останат трайно без работа, твърди Марин Сотиров от Сдружение на заведенията в България.
Безусловно поемане от държавата на дължимите към НОИ здравноосигурителни вноски за периода за всички работещи на трудов, граждански договор или самоосигуряващи се лица би било облекчение за сектора.
"Не е логично да се заплащат осигуровки в месеци, в които заведенията не работят, няма никаква логика в това нещо", подчерта Сотиров.
Марин Николов заявява, че мерките на правителството са неприложими за малкия и средния бизнес.
"Едно е да ти се намали оборотът с 20%, та и ти да получиш помощ от 60% за заплатата на някой твой работник, а друго е изобщо да не работиш. Кой определя кой бизнес иска да фалира и кой няма да фалира. Ти си изтеглил кредит за един бизнес 50, 100, 200 хиляди лева, инвестирал си и в момента ти се случва това. И държавата казва – ама ти така или иначе ще фалираш", споделя Николов.