Сегашната ситуация вече е по-тежка, отколкото икономическата криза през 2009 г., заяви премиерът Бойко Борисов в отговор на въпроси на граждани в телевизионния ефир, цитиран от БНР.
Като сравни сегашната криза, породена от пандемията от COVID-19, с финансовата криза преди около десетилетие, Борисов посочи, че тя е по-сериозна, особено по-отношение на “физическите пари“.
"Направи се тогава Европейски банков съюз, Банков фонд и забравихме за нея”, коментира премиерът кризата от 2008-2009 г. „Сега - веднъж имаме жертви, втори път имаме тежко заболели за дълго време, трето - много от социалните здравни системи, плащайки за това заболяване, ще фалират, но най-вече икономиките", предупреди той.
Премиерът отново подчерта, че в България строгите ограничителни мерки са въведени навреме и дават резултати.
Според вицепремиера Томислав Дончев сега страната ни е по-добре подготвена да се справи икономически с кризата.
"Естествено ситуацията има структурни предпоставки ние да сме по-подготвени за една криза спрямо 2009 г. Банките ни са много по-стабилни, има много повече пари, образно казано, в обръщение, не е скъсано доверието. Въпросът е колко бързо ще бъдат възстановени веригите на доставка, какво ще е поведението на хората, когато пандемията свърши", подчерта Дончев.
В отговор на въпрос на граждани за отлагането на регистрацията на нови бременни, на детските консултации и на имунизационния календар заради пандемията проф. Венцислав Мутафчийски посочи, че това ще бъде предприето като мярка, ако пандемията се задържи прекалено дълго, повече от месец – тогава ще се вземат решения да се завърши имунизационният календар, поясни проф. Мутафчийски.