fallback

Разширен е списъкът със сектори с право на компенсации заради загуби

Премахнато е изискването за запазване на заетостта в подпомаганите предприятия в продължение на три месеца

13:24 | 26.03.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор

Разширен е списъкът със сектори, които имат право да получат подкрепа заради загуби, причинени от спиране на дейност заради извънредното положение. За това информират от Българската стопанска камара. В становището на БСК по актуализирания проект на Постановлението за компенсиране на работодатели, засегнати от кризата, породена от коронавируса (т.нар. мярка 60/40), се посочва, че са отразени почти всички предложения и бележки на Камарата.

В същото време в писмото си до социалния министър Деница Сачева от Камарата предлагат постановлението да се отнася за всички икономически сектори, а в списъка със сектори да бъдат изброени само изключенията (тези, които не търпят щети от кризата).

Новият преработен вариант на правителственото постановление за компенсации зя изплащане на заплатите в засегнатите от коронавируса фирми предвижда да бъдат обхванати над половин милион души. В първоначалният му вариант правителственият план предвиждаше помощ само за около 150 хиляди души в определени сектори като търговия, туризъм и транспорт. 

Обхватът на действието му е значително разширен и в него вече влизат строителството и преработващата индустрия, но липсват тежката индустрия, мините, металургията, съобщава БНР. В първоначалния вариант мярката важеше само за търговията, туризма, културата и спорта.

Преработващата промишленост е включена с изключение на производството на тютюневи изделия, производството на кокс и рафинирани продукти и производство на химични продукти, на лекарствени вещества и на продукти и на компютърна и комуникационна техника.

Присъстват, както и в първия вариант, търговията на дребно, транспортът, дейността на питейните заведения, прожектирането на филми, рекламни агенции, артистична и творческа дейност, спортни и други дейности, свързани с развлечения, както и с поддържане на добро физическо състояние.

Според новия вариант на проекта компенсацията в размер на 60% от осигурителния доход за месец януари за всеки нает ще се изплаща, ако на съответния работещ се запази заетостта за период не по-малък от времето, за който се изплаща компенсацията. Първоначалният вариант предвиждаше и изискване за три месеца запазване на работното място.

Премахнато е изискването за запазване на заетостта в подпомаганите предприятия в продължение на три месеца, става ясно още от информацията на БСК, изпратена до медиите.

Правителството анонсира, че подготвя икономически мерки, насочени към бизнеса и заетостта, на стойност 4,5 млрд. лв.

Ангажиментът на държавата е по отпускане на над 1 млрд. лв. за финансиране на така наречената мярка „60/40“, при която определени фирми ще бъдат компенсирани, за да запазят служителите си, изплащайки 40 на сто от заплатите, а 60 на сто поема държавата, е добра идея, но с лоша реализация дотук. 

Една от основните критики на бизнеса беше, че предлаганата мярка 60/40 има силно стеснен обхват – само тези предприятия, които са преустановили работа, въз основа на акт на държавен орган. Не включва предприятия със силен спад на продажбите поради кризата, т.е. масовият случай.

Позицията на Асоциацията на организациите на работодателите в България (АОБР) по предложените икономически мерки може да видите тук.

 

 

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:15 | 13.09.22 г.
fallback