Ветото, което наложи президентът, е негово конституционно право, но бях изненадан, особено с мотивите по отношение на армията. Това коментира в ефира на БНТ вътрешният министър Младен Маринов. Той добави, че държи на възможността военните да могат да се включват в определени ситуации, в рамките на компетентността, която имат.
За пример той посочи съвместни патрули с полицията, както и да поемат част от обектите за охраняване. Военните биха били на подчинение на МВР, тъй като то отговаря за обществения ред в мирно време, уточни Маринов.
Вътрешният министър обаче уточни, че към към момента не би следвало да се ползва армията. По думите му това може да стане стане в период, в който се изчерпа ресурсът на МВР. Засега министерството се справя със ситуацията, посочи Маринов.
Министърът на вътрешните работи отчете, че към момента има увеличаване на сигналите за хора, които не спазват наложена карантина и има образувани над 100 досъдебни производства. Накзанието за това е до 5 години лишаване от свобода и глоба от 10 000 до 50 000 лв, припомни Маринов.
Въпрос на време е да се затегне строгостта при пропускането на контролните пунктове при областните градове, тъй като много от хората е трябвало да се сдобият с необходимата служебна бележка. Сега потокът е по-малък, отколкото в нормална обстановка, добави още той. (Вероятно министърът има предвид, че скоро изтича „гратисният период“, за който спомена министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на 20 март, когато бе обявено, че областните градове ще бъдат блокирани. Тогава Ананиев каза, че „хората, които не могат да се сдобият със служебни бележки през уикенда, ще имат тази възможност понеделник/вторник“, като след това вече няма да се правят компромиси, бел. ред.)
Вътрешният министър отчете и спад на битовата престъпност, като няма нито едно откраднато превозно средство през изминалото денонощие на територията на страната.