Коронавирусът показа колко нестабилна е световната икономика. Можем само да се надяваме, че болестта няма да се окаже спусъкът на нова икономическа криза. Това каза икономистът Юлиан Войнов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.
По думите на Войнов нивото на дълга в световен мащаб е основният проблем пред икономиката. „В момента глобалният дълг е исторически висок - 253 трлн. щатски долара, което представлява 332% от брутния вътрешен продукт на всички страни“, посочи той.
„За разлика от предишната глобалната криза, когато основните дисбаланси бяха по отношение на банковите кредити към лица и фирми, които инвестираха на имотния пазар, в момента основните кредити са насочени към корпоративния бизнес“, отбеляза икономистът.
„Основните засегнати при криза сега ще са фирмите, застрахователните дружества и пенсионните фондове“, посочи Войнов.
„Проблемът на ниските лихви е, че позволиха на компании, които нямат достатъчно добри финансови параметри, да имат достъп до кредитните пазари и да се финансират от фондовата борса“, обясни гостът. Той добави, че по-голямата част от ценните книжа на тези дружества имат рейтинг 3 пъти Б (BBB) – най-ниското ниво на инвестиционен рейтинг.
„В момента, в които тези фирми спрат да имат достъп до фондовите пазари, тези рейтинги ще паднат. Тогава инвеститорите ще започнат да "дърпат" капиталите си, защото инвестициите им трябва да отговарят на определени критерии“, каза икономистът.
„Банките нямат инструменти да противодействат на глобалното забавяне, а от друга страна ниските лихви създават проблем, който рано или късно ще "избухне“, предупреди Войнов.
Според икономиста Европейската централна банка няма полезен ход на фона на икономическата заплаха от коронавируса.
Целия разговор може да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.