Цените на производителите в България са се повишили с 4,3% на годишна база през януари 2020 г., ускорявайки се спрямо ръста от 3,5% през предходния месец. Това е най-високата производствена инфлация от април 2019 г., тъй като разходите се увеличават по-бързо за производството (2,9 процента срещу 1,8 процента през декември) и добива (12,6 процента срещу 7,3 процента).
От друга страна, цените за електроенергия, газ и климатизация се забавят (7,5% срещу 8,7%). На месечна база производствената инфлация се повишава с 0,3%, след като през декември не бяха отчетени променени.
Общият индекс на цените на производител в България (PPI индекс) се повишава с 0,3% на месечна база. По-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - скок с 5,1% и в преработващата промишленост - повишение с 0,2%, а тези при производството и разпределението на електрическа енергия се понижават с 0,2 на сто.
По-рано този месец НСИ оповести доклад, отчитащ повишаване на потребителска инфлация през януари с 0,9% на месечна база и рязко ускоряване на годишната инфлация до 4,2% от 3,8% месец по-рано, достигайки по този начин 7-годишен връх (най-високо ниво от февруари 2013 г.).
Днешните данни за производствените цени са предпоставка за допълнително засилване на потребителската инфлация през следващите месеци.
Българската народна банка очаква темпът на инфлацията да се забави леко през първото тримесечие на 2020 г., стана ясно от последния икономически бюлетин на централната банка. Анализаторите аргументират прогнозата си с очакванията за по-ниски цени на петрола на международните пазари през следващите месеци.
"В условията на понижаващи се цени на петрола енергийните продукти се очаква да имат отрицателен принос за общата инфлация", се посочва в бюлетина. От друга страна, храните ще останат с относително висок принос за общата годишна инфлация до голяма степен заради месните продукти. Според банката през тази година има 20% вероятност инфлацията, измерена през ИПЦ, да попадне в границите между 2 и 3%.
От Уникредит Булбанк прогнозират инфлацията на потребителските цени да се забави до 2,7% средно за цялата година, преди леко да се повиши до 2,8% през 2021 г. Забавянето през тази година почти изцяло ще се дължи на прогнозираното успокояване на цените на енергийните ресурси. Това отразява по-ниските цени на суровия петрол, предвидени в глобалния ни сценарий, както и постигнатата договореност между Европейската комисия и "Газпром", за намаляване на цените на природния газ за пет страни от Централна и Източна Европа, включително България, в замяна на което руския монополист ще избегне санкции за злоупотреба с господстващо положение в пазарите на газ в тези страни.
Според други прогнози цените на храните леко ще се повишат през тази година, тъй като засушаването през изминалата есен вероятно ще засегне добивите на някои култури. Базисната инфлация ще продължи да се расте, тъй като икономиката бавно наближава към крайната фаза на настоящия цикъл на експанзия, когато увеличението на разходите за труд трябва да започне да се пренася във нарастваща степен върху така наречените базисни цени.
Заради постепенното отслабване на временните фактори при ценообразуването и продължаващата тенденция за поевтиняване на петрола инфлацията се очаква да се забави до 1,6% през 2020 г. и да се засили отново до 2,1% през 2021 г., се казва в новата икономическа прогноза на ЕК за България.