Премиерът Бойко Борисов подкрепи машинното гласуване за следващите парламентарни избори, съобщава Dnes.bg.
"Да похарчим няколко десетки милиони и да видим какви ще са резултатите", коментира той в началото на днешното правителствено заседание.
За целта трябва да има поне 15 хил. машини, обясни вицепремиерът Томислав Дончев, като уточни, че по темата вече се работи и на практика във всяка избирателна секция ще има машина за гласуване.
"Не искам върху правителството да тегне каквото и да е съмнение, че не желаем", каза Борисов.
Той допълни, че не е убеден, че с това ще се реши нещо, но управляващите са длъжни да изпълнят записаното в Изборния кодекс.
„Парламентът трябва да уточни – като има машинно, ще има ли хартиено, ще се дублират ли, къде ще ги съхраняваме“, посочи премиерът. Той обърна внимание и на киберсигурността.
Според Томислав Дончев е глупост да се поддържат две паралелни системи, защото това ще направи изборите необосновано скъпи. Той посочи още, че машините трябва да бъдат купени, а не наемани, за да ги ползва държавата на всички следващи избори. Последните (избори) бяха към 70 млн., сметна Борисов и допълни, че правителството с решението си се включва в „общия хор на подкрепящите“.
В началото на заседанието финансовият министър Владислав Горанов докладва, че по спорната Наредба 18 има още много работа и увери, че по нея се търси пълно съгласие. Премиерът посочи, че докато нe бъде постигнат консенсус, наредбата няма да съществува. По думите му целта е премахването на сивия сектор, но това не трябва да се отрази на малкия и средния бизнес.
Машинно гласуване ще има, но и вотът с хартиените билети няма да бъде отменян. Според председателя на правната комисия в НС Анна Александрова от ГЕРБ има хора, които не искат да гласуват с машини на избори, така че е редно да остане и варианта с хартиените бюлетини.
Отделно пък и технически стоял въпросът какво се случва, ако спре токът в ден на изборите и няма ли да това да блокира целия процес на вота.
Още вчера заседава работна група с по трима представители от всички парламентарни групи, за да бъдат изчистени спорните въпроси около нови промени в Изборния кодекс, съобщи Александрова. Всички са се обединили около въвеждането на машинното гласуване, каза тя.
Тепърва предстои да се изяснят въпросите свърни със съхраняването на протоколите и със сертифицирането на машините.
Според Александрова най-вероятно ще се наложи да се купят и сканиращи устройства за хартиените бюлетини, за да бъдат изцяло електронни протоколите. "Това ще кажат от ЦИК и Информационно обслужване, но смятам, че ще постигнем чист, прозрачен и истински изборен процес", коментира тя.
В комисията се обсъждат пет теми - избирателните списъци, машинното гласуване, възможността за публикуване на резултатите от социологическите проучвания в изборния ден, протоколите и опростяването им и мерки срещу купуването на гласове.
* Допълнена към 14.30 ч.