С 12 гласа "за" съдийската колегия на ВСС прие само за сведение предложението на правосъдния министър Данаил Кирилов за освобождаване на магистрата, съобщи Bulgaria ON AIR. Мотивите му са, че с черния печат, който САЩ "удариха" на съдия Миталов, се уронва престижа на българската съдебна система.
Съдиите решиха в 7-дневен срок Данаил Кирилов да обясни откъде и кога е научил за нарушенията на Миталов. Освен това, той трябва да предостави доказателства как магистратът е уронил престижа на съдебната власт.
"За това, че престижът на съдебната власт е уронен, аз смятам, че доказателствата са публично достъпни, обществено известни и няма нужда от тяхното изрично доказване. Предложих го на колегите от съдийската колегия. Ако тези обстоятелства са им неизвестни, ще докажа и тази група обстоятелства", посочи Кирилов.
Според него изявлението на Държавния департамент на САЩ е базирано на правен факт. "Не очаквайте обяснения от мен, твърденията трябва да бъдат разследвани. Българското правосъдие не трябва да бъде безучастно", подчерта министърът.
Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Лозан Панов коментира, че предложението на Данаил Кирилов за уволнение на съдията от Специализирания наказателен съд Андон Миталов съдържа много непълноти и неясноти.
"Трябва да се изясни кои са конкретните действия от страна на съдия Миталов, с които е накърнен престижа на съдебната власт и са нарушени неговите служебни задължения, както и кога са извършени тези действия и по кое конкретно дело. Много е важно да се посочат доказателствата за това", подчерта Панов преди заседанието на съдийската колегия на Висшия съдебен съвет.
Самият Миталов се върна на работа, след като в дните след обявяването на забраната беше в болничен. Той проведе заседание в Специализирания съд, но отказа да каже дали го притеснява наложената му забрана и дали възнамерява сам да се оттегли от поста си.
В подкрепата на Съдийската колегия и Андон Миталов излязоха с позиция от Съюза на съдиите. Според тях образуването на дисциплинарно производство с такъв предмет на само по себе си би уронило престижа на съдебната власт, но би засегнало и нейната независимост.
Общественият, включително и международен отзвук от конкретни съдебни решения, не е законно основание за налагане на дисциплинарни мерки срещу съдията, се казва още в позицията.
Investor.bg припомня, че още на 6 февруари, ден, след като беше „осветен“ съдия Антон Миталов и Посолството на САЩ в България разпространи изявление на държавния секретар Майкъл Помпейо за участието му в сериозна корупция, членовете на съдийската колегия на ВСС единодушно с 10 гласа „за“ решиха чрез Министерство на външните работи на България да бъде поискано от американската страна да предостави информацията, с която разполага, във връзка с твърденията за корупционно поведение на съдия Миталов.
Информация за наличието на данни, свързани с твърденията за участие на съдия Миталов в „сериозна корупция“ е поискана и от главния прокурор на Република България, главния инспектор на Инспектората към ВСС и председателя на Комисията за противодействие корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Едва след това съдиите обещаха да вземат “информирано решение по отношение на действията, които следва да бъдат предприети, съобразно законовоустановените им правомощия”.