Българският модел за социална политика не разделя детето от семейството. Това заяви по БНТ социалния министър Деница Сачева.
Заради опасения в обществото, че със Закона за социалните услуги се дава възможност деца да бъдат отнемани от семействата им и поредица от протести Законът бе отложен с шест месеца до 1 юли.
Темата за социалните услуги, както и за децата е много болезнена, но се достига и до едни "геополитически сблъсък и манипулация", посочи министърът. "Виждате кои са партиите, които застават зад тези протести. Тревожа се, затова, че някои хора мислят, че държавата ще отнема децата от родители й. Това не е така", заяви Сачева.
И допълни: "Напротив винаги се работи с биологичното семейство, винаги се работи с разширеното семейство и едва когато всички варианти са изчерпани, се преминава към други варианти".
В приемното семейство се насърчава грижата и съответно контактът и връзката с биологичното семейство. Прибягва до взимането на дете като крайна мярка, посочи Сачева. И отбеляза, че родителите, които протестират, не коментират за децата, които са малтретирани и от родителите си. Някой има интерес да плаши хората", посочи още Сачева.
Социалното министерство подготвя дискусии в 5 града във връзка обаче със Закона за социалните услуги.
Обсъдено е с депутатите да се направи работна група, която да се включат юристи, които да дадат дефиниция за дете в риск - едно от нещата, които притесняват най-много протестиращите родители. "Разумно е всички тези направления да бъдат направени от професионалисти", призна социалният министър.
До този момент са събрани над 30 становища на различни организации, включително на омбудсмана.
Относно качеството на услугите в домовете за възрастни хора, Сачева каза, че основният е проблемът с кадрите, тъй като навсякъде има недостиг на класифициран персонал.