Не е нужно да се променя Закона за БНБ, за да влезем в чакалнята на еврозоната. Процедурата можеше да се осъществи с едно писмо, в което да заявим какъв искаме да е курсът на лева към еврото. Това заяви в ефира на bTV финансовият експерт проф. Христина Вучева.
Според нея правителството на Борисов е първото, направило необходимото, за да се приобщим към европейския валутен механизъм. Тя похвали плана за присъединяване от 2018 г. и посочи, че в него добре са описани всички стъпки.
Относно промените в чл. 29 на Закона за БНБ, според които други държави ще могат да искат промяна на валутния курс, Вучева обясни, че поправките са важни, но премиерът, финансовият министър и управителят на БНБ са наналили ролята им с начина, по който прокараха измененията. „Смущаващият маниер на това действие е, че не бе обяснено на хората какво се цели. Така цялата дандания щеше да се спести. Можеше да се мине без тази промяна. Задължително беше да има план за действие и ние го направихме“, подчерта финансовият експерт.
Припомняме, че вчера премиерът Бойко Борисов поиска управляващите, заедно с БНБ, да подготвят такива поправки в законодателството, че промяна на курса на лева към еврото да става задължително с ратификация на парламента. Основният мотив е да не отпада сегашната законова защита на фиксирания курс и след влизането на България във валутно-курсовия механизъм ERM II и да не зависи решението само то управителя на БНБ и финансовия министър.
Според проф. Вучева в момента няма възможност спекуланти да забогатеят, както през 1996/1997 г. Тя е категорична, че влизането в чакалнята на еврозоната дава гаранции именно затова. По думите ѝ със законовите промени, които се предлагат, курсът евро/лев спрямо сега действащия може да се промени евентуално само с 15%, което са 30 стотинки. „Страхът трябва да идва от нас, а не от европейските страни. Тази опасност е много намалена. Най-важно е да сме вътре в чакалнята, нищо лошо не може да ни се случи, дори с този текст“, твърди експертът.
Междувременно в ефира на БНТ бившият вицепремиер и министър на икономиката Николай Василев коментира, че България е много по-готова за влизане в еврозоната от много от страните членки на валутния блок. „Ние вече 23 години почти имаме валутен борд, който работи отлично. Даже хората вече са забравили епохата, когато имаше хиперинфлация. В България има икономическо спокойствие и растеж. Страната ни от 15 години е готова да влезе в еврозоната. Ние се мотахме, закъсняхме. Няма какво да се подготвяме“, категоричен е Василев.
Според него все още трябва да се довършат някои неща в банковия сектор, но повечето подготовки са технически, а не са икономически. „Най-големият ефект от влизането в еврозоната е, че ще има повече инвестиции, туризъм и търговия и доходите трябва да продължат да растат с тенденция доближаване до средноевропейските", допълни той
Относно поправката в чл. 29 от ЗБНБ, Василев обясни, че никой нито в България, нито извън нея не е имал намерение да променя валутния курс. „Изобщо не става дума за такова нещо. Това, което се случи, е лоша комуникация и липса на подготовка, защото България не разбра кой и защо предложи тази промяна. Тя можеше да бъде обяснена предварително и да бъде показана по друг начин“, каза още бившият вицепремиер.