fallback

Има ли България потенциал да развие устойчив туризъм

Не сме организирали уъркошопове, където да запознаем аудиторията с ползите и необходимостта от различните видове туристически продукти, посочи Димитър Попов от АББТА

11:11 | 30.01.20 г.

"Целият туризъм в Западна Европа минава под егидата на устойчивост и това е темата за бъдещето развитие на туризма. Трябва да се опитаме да дефинираме кои форми на туризъм са устойчиви. Това са немасовите - по-малко хора, на по-отдалечени места, с максимален социален социален и икономически ефект върху местните общества. Това в България почти не се случва”, коментира експертът и е категоричен, че даденостите ни не могат да поемат обема от туристопок, който се стича към тях.

Свръхтуризъм

В България в София се наблюдава свръхтуризъм, обусловен от нискотарифните превозвачи. В Европа Барселона и Венеция също са пренаселени. Реакцията на недоволство идва от местното население. Има замърсяване, шум, определи характера на пътуванията Попов.

Според него обаче Витоша е “неразработена”. “Не използваме своите дадености”, посочи той.

Авиотранспорт и туризъм в контекста на ограничаване на въглеродните емисии

По тази тема Димитър Попов отбеляза, че самолетните билети ще се оскъпят малко, но така или иначе цените им са спаднали много предвид нискотарифните превозвачи. Той изтъкна колко е важно наличието на интересен туристически продукт за привличане на повече гости.

Димитър Попов определи системата All inclusive като неустойчива, но смята, че това е практика, която продава.

Круизния туризъм по думите му се оказва най-неустойчив.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:37 | 12.09.22 г.
fallback