Специализираната прокуратура на България е образувала две досъдебни производства за престъпление срещу България след получаването на съответните сигнали от ДАНС. Става дума за случаи, при които две лица – руски граждани, са събирали информация, представляваща държавна тайна, с цел издаването ѝ на чужда държава или чужда организация. Това представлява престъпление по чл. 104 от Наказателния кодекс.
В хода на разследването по едното досъдебно производство е установено, че в периода от 2017 г. до настоящия момент гражданин на Руската федерация е осъществявал разузнавателна дейност. Той е търсил информация за механизмите на изборния процес в страната. Руският гражданин има статут на дипломат и е акредитиран у нас като първи секретар в консулския отдел на руското посолство. Вероятно става въпрос за същия човек, който заради образувано досъдебно производство за извършване на шпионска дейност напусна страната през октомври. В отговор Русия изгони български дипломат на сходна позиция.
В рамките на разследванията по другото досъдебно производство е установено, че в периода от октомври 2018 г. до настоящия момент друг руски гражданин е събирал разузнавателна информация от сферата на енергетиката и енергийната сигурност на страната, която в последствие е изпращал в централата на руската разузнавателна служба в Москва.
За реализирането на незаконната си дейност руският представител е осъществявал контакти с български граждани, които са имали достъп до информация от тази сфера. Допълнителна проверка е установила, че руският гражданин се ползва с дипломатически имунитет, тъй като е служител на Търговското представителство на Руската федерация в София.
Според Виенската конвенция за дипломатическите отношения обаче въпреки наличието на основания за привличането им като обвиняеми, наказателните производства срещу двамата руски граждани са спрени, заради наличието на имунитет. Това е втори подобен случай за кратък период от време. През октомври 2019 г. бе установено, че първи секретар на руското посолство в продължение на година е провеждал регулярни срещи с български граждани, разполагащи с класифицирана информация на България, ЕС и НАТО. Междувременно стана ясно, че България е повдигнала обвинения на трима руснаци за опита за убийство на търговец на оръжие в рамките на разследване, свързано с нападението чрез отравяне срещу бившия руски шпионин Сергей Скрипал във Великобритания. Властите в балканската държава работят съвместно с Великобритания и американското ФБР по отравянето на Емилиян Гебрев, ръководителят на производителя на малки оръжия и боеприпаси „Емко“ ООД. Казусът има много прилики с нападението през 2018 г. срещу Скрипал и дъщеря му в град Солсбъри. Прокурорите са издали европейски заповеди за арест за всяко едно от обвиняемите лица, които остават неназовани, както и молби за международно издирване с цел арест и последваща екстрадиция. Лицата са обявени в Шенгенската информационна система и в МОКП-ИНТЕРПОЛ с червена бюлетина. Предполагаемите нападатели са използвали фосфорно вещество, за да отровят Гебрев, неговия син и служител на неговата компания през 2015 г., се казва в съобщение на прокуратурата от четвъртък. България, която традиционно поддържа силни културни и икономически връзки със съюзника си от студената война Русия, не се присъедини към повечето държави от Европейския съюз в кампанията по експулсирането на руски дипломати след случая с отравянето във Великобритания. Тогава правителството заяви, че се нуждае от повече доказателства за намесата на Русия. Сергей Федотов, един от руснаците, заподозрени от властите на Острова, че имат връзка със случая Скрипал, е посетил България на няколко пъти през 2015 г.Някои от спътниците на Федотов са резервирали хотелска стая до офиса на „Емко“ с изглед към подземния паркинг, разкриха прокурорите през миналия месец. Една от възможните причини за атаката срещу Гебрев (която се оказа неуспешна) може да бил износът на оръжие за Украйна по това време, твърдят прокурорите.