Българската болнична асоциация (ББА) предлага държавата директно, чрез Здравната каса, да заплаща лекарствата на доставчиците.
„Излизаме с предложение болниците да бъдат извадени от този триъгълник с лекарствата. Лечебните заведения не печелят от това, че НЗОК ги реимбурсира за лекарствата, вложени в пациентите“, каза Свилена Димитрова от ББА, коментирайки скандала с надплатените лекарства от Касата към частни болници.
„Държавата най-добре ще съхрани нашите общи пари… Решение е лекарствата за онкоболни пациенти да не минават през болниците“, смята тя.
По думите й твърдението, че обществените поръчки са панацея и че гарантират най-ниски цени, не е вярно.
„Има болници, провеждали поръчки за лекарството, които са го купили на цени, пет пъти по-високи. Обществените поръчки у нас са достатъчно компрометирани“, каза Димитрова.
„Имаме сложна система от определяне на цените в целия Европейски съюз и не мисля, че болниците трябва да отговарят за това. Поставяме въпроса защо са необходими посредници“, каза още представителят на частните лечебни заведения.
Режимът за обществени поръчки трябва да бъде уеднаквен и за частни, и за държавни болници, коментира по темата д-р Стефан Константинов, бивш министър на здравеопазването и директор на онкологичната болница в София.
Д-р Константинов посочи, че в повечето страни от Европейския съюз е прието частните болници, когато работят със съответни здравни каси, да правят обществени поръчки.
„Необходима е прозрачност и изравняване на възможностите, при които да работят лечебните заведения, независимо от формата им на собственост“, заяви Константинов.
Нещо по-елементарно, което може да се направи, според него, е НЗОК ще плаща лекарството на най-ниската цена. Ако някой иска да купи по-скъпия му вариант, нека да си го доплати, предложи още д-р Константинов.