Категорично няма риск за водата на София. Това обяви в ефира на bTV Васил Тренев, изпълнителен директор на „Софийска вода“. Според него нивото на автоматизация в дружеството следва добрите световни практики. „Ние наблюдаваме през цялото време в онлайн режим какви са наляганията и потоците. Гарантирам, че няма да има нарушаване на водоснабдяването на столичани“, каза той. Не очакваме да има какъвто и да е режим на водата в София, защото имаме възможност да снабдяваме южните райони с вода от язовир „Искър“, каза от своя страна Станислав Станев, зам.-изпълнителен директор на „Софийска вода“.
По думите на Тренев стената на язовир „Бели Искър“ е в частично работоспособно състояние, което означава, че тя може да работи при определени обеми от водни количества. Язовирът може да бъде пълен около 80%, което са около 13 милиона кубика, уточни Тренев и допълни, че все пак водните количества са динамична величина и ежедневно се променят. Данните от вчера показват, че По данни от вчера в язовир „Бели Искър“ има 9 милиона кубика вода
„Около 75% от водните количества, които постъпват в София, идват от язовир „Искър“, а около 25% - от „Бели Искър“. При средна консумация от около 12 милиона кубика на месец в столицата означава, че от „Бели Искър“ получаваме между 2,8 и 3 милиона кубика“, поясни Тренев.
На въпрос дали има риск за язовирната стена при природни явления, той обяви, че има обстоятелства, които не зависят от хората. „Текущото предписание за ремонт на стената е от 2016 г. Предвидените мерки, които биха били изпълнени, са свързани с идейни проекти. Има два проекта единият е на „Софийска вода“. Конкретно не мога да отговоря на въпроса защо не е ремонтиран язовирът до момента. Основният проблем в миналото беше собствеността“, каза още изпълнителният директор на дружеството, уточни Тренев. По думите му държавата трябва да извърши ремонта в лицето на Държавната консолидационна компания, която е собственост на Министерството на икономиката.
Междувременно стана ясно, че от държавния резерв ще бъдат отпуснати 1 млн. литра вода за Перник. Водният режим в града продължава вече 65 дни. По данни на bTV водата пристига с камиони от базата на държавния резерв в Плевен. От там бутилките се изпращат към нуждаещите се. Страната ни разполага с около 20 бази, в които се съхраняват резервите.
Точната локация и количеството резерви в тях обаче са класифицирана информация.