fallback

България и Китай ще правят производствена база за електробуси

Прогнозната обща инвестиция е за 25 млн. евро

16:03 | 17.01.20 г. 1
Автор - снимка
Редактор

България и Китай ще си сътрудничат за създаването на производствена база за електрически автобуси и научноизследователски и развоен център в България. За целта изпълнителният директор на Българска агенция за инвестиции Стамен Янев и представители на китайските компании „Джангсу Алфа Автобуси“ и „Ей Си Ен Уърлдуайд“ са подписали меморандум за разбирателство.

Това е станало в присъствието на вицепремиера Марияна Николова в българското посолство в Пекин, съобщават от пресцентъра на правителството.

Прогнозната обща инвестиция е в размер на 25 млн. евро и ще осигури 250 работни места.

Българската делегация посети офиса на „Джангсу Алфа Автобуси“ в Пекин, където беше проведена работна среща. По време на разговорите ръководството на компанията увери вицепремиера Марияна Николова, че при инвестиция у нас ще въведе най-модерни технологии за производство на електробуси и частите за тях. 

„Електромобилите ще способстват за опазване на околната среда и намаляване на вредните емисии. Българското правителство създава благоприятна бизнес среда за развитие на автомобилното производство. Разполагаме с квалифицирани кадри в тази сфера, като водещи световни компании произвеждат у нас високотехнологично автомобилно оборудване“, заяви вицепремиерът Николова.

„Джангсу Алфа Автобуси“ е сред първите производители на електромобили в Китай, като през 2012 г. пуска първия си модел автобуси със собствено оборудване и модерни технологии. Фирмата работи в сътрудничество със световни автомобилни компании.

Вицепремиерът Николова проведе среща и с председателя на борда на китайската строителна компания „Ситик Констръкшън“ Чън Сяодзя. Двамата обсъдиха възможностите за участие на компанията в реализацията на инфраструктурни проекти у нас по модела на публично-частното партньорство.

„Ситик Констръкшън“ все още няма проект в Европа и се надява България да бъде първата европейска страна, в която да бъде изпълнен съвместен проект. Тя е част от холдинговата компания „Ситик Груп“, която развива дейност в редица направления, включително промишлено производство, машиностроене и селско стопанство. Компанията има интерес да си сътрудничи с партньори от България във всички тези области. Вицепремиерът Николова представи икономическото развитие на България, привлекателните условия за инвестиции, като подчерта предвидимостта в политиките на правителството. Разговорите ще продължат за идентифициране на конкретни възможности за сътрудничество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:15 | 11.09.22 г.
fallback