fallback

Работи се по законодателни промени за едногодишен мораториум на вноса на боклук

Ще се правят консултации и в Брюксел, защото в общността има ясни разпоредби за трансграничния превоз на отпадъци, които България вече е приела, твърдят от ГЕРБ

09:56 | 17.01.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Работи се по законодателни промени за въвеждането на едногодишен мораториум на вноса на боклук. Това обяви в ефир на БНТ председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева (ГЕРБ).

Въпросът за забрана за внос на боклук беше повдигнат вчера от премиер Бойко Борисов, който даде седмица на министрите си да проверят дали това може да стане. Поводът е аферата с италианският боклук, който бе намерен на територията на страната и започналото след това разследване.

Според Ивелина Василева в момента се работи по законопроект, който скоро ще бъде представен на депутатите, а едногодишният срок за евентуален мораториум е достатъчен. По думите ѝ това ще осигури необходимото време да се извършат проверките на всички горивни инсталации, да се види дали те затварят устройствата за видеонаблюдение и дали спазват т. нар. дълбока ОВОС (Оценката на въздействието върху околната среда). 

Вероятно ще трябва да се консултираме с експерти и юристи, както и с ЕК, защото в общността има ясни разпоредби за трансграничния превоз на отпадъци, които България вече е приела. В този контекст има опасност от Брюксел да наложи реципрочни мерки и да забрани или ограничи износа на боклук от България. Според Василева обаче излизането от тази ситуация е въпрос на преговори.

Ивелина Василева коментира и създаването на ВиК холдинг, който да обедини всички водопреносни дружества в страната. Капиталът на структурата ще е 1 млрд. лева. 

По думите ѝ са изпълнени много мащабни проекти с еврофинансиране. Само в мандата на второто правителство на Борисов е изгладена близо 2 500 км мрежа, но нуждите са много повече, уточни председателят на Комисията по околната среда и водите в НС. "ВиК инфраструктурата е изключително важна инфраструктура, защото осигурява питейната вода за населението и услугите, които наистина е необходимо да бъдат с добро качество. От години не е ремонтирана тази инфраструктура, както и, че секторът е недофинансиран. Това е причина за взетото вчера решение за създаване ВиК холдинг“, каза Ивелина Василева

Според нея целта е държавата да осигури механизъм, чрез който да се засили контролът върху ВиК дружествата, да се осигури и допълнително финансиране за доизграждане или модернизация на тази критична инфраструктура.

Относно кризата в Перник тя обясни, че още при въвеждане на режима и спешните мерки правителството е реагирало светкавично. На терен работят и министри. Всички структури от държавната администрация работят в тясно взаимодействие с местната администрация. Отпуснати са средства за подобряване на инфраструктурата, включително и за пречиствателната станция.

По нейно мнение са допуснати грешки - и управленски, и административни, било е необходимо да се алармира много по-рано за състоянието на язовира.

По неофициална информация Ивелина Василева е едно от обсъжданите имена за зам.-министър на екологията. За БНТ тя обясни, че е декларирала пълната си подкрепа и помощта, която би могла да окаже на министър Димитров, но подчерта, че настоящата й позиция в Комисията по околна среда и водите е изключително важна.

Пред правителството предстои вот на недоверие, Василева е категорична, че той няма да получи подкрепа. „Правителството трябва да продължи своя мандат. Мисля, че не е в полза на никого да се установи политическа нестабилност и тепърва отново да преминаваме към избори“, каза още тя.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:42 | 14.09.22 г.
fallback