Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е надплащала за определени лекарства на частни болници. Около 700 % е разликата между най-ниската и най-високата цена за едно и също лекарство. Тази своя теза потвърди днес управителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев.
В рамките на заседанието на здравната комисия в парламента бе проведено изслушване, поискано от депутати, във връзка с изнесената от Дечев информация за скандални разлики в цените, които за едно и също лекарство плащат държавните и общинските болници (където задължително се прави обществена поръчка) и частните (които нямат подобно задължение, бел. ред.). Той даде конкретен пример, в който процедурата по ЗОП е довела до 7 пъти по-висока цена за частните лечебни заведения. Първоначално бе анонсирано, че става въпрос за онколекарството "Пеметрексед" на "Алвоген". Д-р Дечев обясни, че лекарството е купувано от 29 болници, като 11 от тях са частни и точно тези 11 лечебни заведения са го взимали на 7 пъти по-висока цена от държавните и общинските болници.
Днес Ананиев ояви, че общо 4 са лекарствата, които НЗОК е надплатила на частни болници.
Няколко пъти в изказването си д-р Дечев подчерта, че не става въпрос за нарушение на закона, а за лобистки текстове, приети преди четири години, които изключват частните болници от провеждането на търгове за лекарства. По думите на Дечев трябва да се установи как се стига до получаваната максимално висока цена в дадена болница, на която тя фактурира, при положение, че доставчикът я получава от производителя на 85% по-ниска цена, отколкото продуктът е регистриан.
По закон НЗОК не може да изисква информация от търговци на едро, а само от нейни договорни партньори, които са по Националния рамков договор, тоест от изпълнители на медицински дейности. Така че нямаме основание и няма как да поискаме тази информация“, каза д-р Дечо Дечев.
Управителят на Здравната каса изясни, че информацията за надплащането на медикаменти е постъпила от засегнат производител на лекарство, който установява, че при пълно съвпадение на броя на опаковките, които той е отпуснал за продажба на касата, е има драстично разминаване между сумите, които е получил той и сумите, които е заплатила НЗОК. „Приложени бяха финансови документи за това, откъдето се вижда, че продава на всички на една и съща цена. В крайна сметка болниците, които са получатели на тази стока, отчитат различни цени. Разликата е в порядъка на около 700 % между най-ниската и най-високата“, каза д-р Дечев. Той подчерта, че става въпрос за продукт на четири регистрирани производителя, които имат едно и също активно вещество, което е в една и съща форма, една и съща концентрация, тоест налице е пълно съвпадение в показание и противопоказание.
Най-ниската постигната цена е 117 лв. и е постигната на договаряне по ЗОП в лечебни заведения, които са длъжни да провеждат процедура. В същото време се отчита от определени лечебни заведения, изцяло частни, на максимално възможната цена, която е регистрирана в Позитивния лекарствен списък на цена 1063 лв.“, обясни д-р Дечев.
Сред изброените от управителя на НЗОК лечебни заведения е УМБАЛ "Дева Мария в Бургас. От там отричат болницата да е купувала скъпи лекарства, съобщава БНР. Собственикът на здравното заведение – бившият депутат Семир Абумелих, обаче, бе категоричен, че това не е вярно. „Ние не сме част от тази схема, в която ни вкарват умишлено“, подчерта той и допълни, че болницата работи с национални дистрибутори, които не са одобрени от нея.
По думи на Абумелих дистрибуторите, а не болницата определяли цената.Нашата задача е само една - да лекуваме хората, посочи той. Абумелих изтъкна, че максималната цена е разрешена от държавата и дистрибуторите започват да се съобразяват с нея.
"Фармацевтичната мафия е тази, която командва цялата тази история, не болниците. Нас винаги във всички разправии ни намесват, защото сме най-слабото звено в системата", категоричен бе той. По негови думи няма значение дали ще се извършва обществена поръчка за лекарства и в частните болници.
Болница „Надежда" също отрече да е закупувала и ползвала препаратът „Пеметрексед“ на фирма „Алвоген". Това се посочва в позиция на лечебното заведение, изпратена в отговор на изказването на управителя на НЗОК д-р Дечо Дечев.
Председателят на ПГ на ГЕРБ и на здравна комисия д-р Даниела Дариткова заяви по време на изслушването на д-р Дечо Дечев, че не смята, че е налице неравностойно положение между частните и общинските и държавни болници.
„На 11 януари чухме интервю на управителя на НЗОК, в което той направи заявка за това, че по отношение на здравното законодателство открива лобизъм, който не е в интерес на прозрачното харчене на обществения ресурс“, каза Дариткова и допълни, че като председател на комисията в Народното събрание не е получила нито едно писмено осъобщение от ръководството на НЗОК за налични проблеми при прилагането на законовата уредба или предложение за оптимизирането й. По думите й така или иначе НЗОК заплаща само на цени, които са референтни и са определени в Позитивния лекарствен списък.
От групата на ГЕРБ попитаха защо д-р Дечо Дечев е съобщил за проблема със заплащането на лекарствата първо в медиите, а не е отправил искане за анализ и проверка към институциите, които имат правомощия да проверяват подобни практики. В отговор д-р Дечев посочи, че в случая не става въпрос за нарушение в закон, за което да сигнализира, а за лобистки текст.
Надценките на лекарствата са фиксирани, разминаването в цените показва внос на продукт с изтичащ срок, каза проф. Николай Данчев, председател на Националния съвет по цени и реимбурсиране на лекарствени продукти.
Здравната ни система е крайно неефективна, а правителството за пореден път отлага нейната промяна. Липсва информационна система, създаването ѝ се отлага за пореден път за края на мандата. За пореден път не е налице увеличение на заплатите на медицинските лица, а резултатът от управлението на НЗОК е повече от плачевен. Това каза в рамките на изслушването депутатът от "БСП за България" Георги Михайлов.
Михайлов сзаяви, че скандалното разкритие за огромните разлики в заплащането на лекарства с публични средства показва, че за пореден път управляващите умишлено отлагат извършването на крайно необходими реформи в на здравеопазването, с което проблемите се задълбочават.
"Без променена, ефективна и прозрачна система, колкото и повече пари да наливат управляващите, не правим нищо, а напротив - позволяваме неусвояването на средствата и подкрепяме бързо растящата неравнопоставеност между държавните и частни лечебни заведения", заяви Михайлов.
Според него отпускането на държавни пари за частни болници не само не е правилно, но те взимат много повече държавни средства, отколкото много по-нуждаещите се държавни болници.