Министерството на здравеопазването (МЗ) е установило, че има още три лекарствени продукта, освен вече коментираното онколекарство "Пеметрексед", за които има разлики в цените, по-големи от нормалните. Това каза пред журналисти здравният министър Кирил Ананиев след днешното заседание на парламентарната здравна комисия.
В рамките на заседанието бе проведено изслушване на управителя на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Дечо Дечев във връзка с изнесената от него информация за скандални разлики в цените, които за едно и също лекарство плащат държавните и общинските болници (където задължително се прави обществена поръчка) и частните (които нямат подобно задължение, бел. ред.). Той даде конкретен пример, в който процедурата по ЗОП е довела до 7 пъти по-висока цена за частните лечебни заведения.
Първоначално бе анонсирано, че става въпрос за онколекарството "Пеметрексед" на "Алвоген". Д-р Дечев обясни , че лекарството е купувано от 29 болници, като 11 от тях са частни и точно тези 11 лечебни заведения са го взимали на 7 пъти по-висока цена от държавните и общинските болници.
Днес министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че министерството се е самосезирало и в рамките на краткото време от няколко дни е установило, че са надплащани общо четири медикамента.
През Министерството на финансите ще бъдат внесени изменения в закона, които да изравнят правилата за всички лечебни заведения, обяви вчера здравният министър Кирил Ананиев, който днес потвърди, че вече е изпратил законовите изменения на колегата си финансов министър Владислав Горанов, като вносител.
Министърът коментира и поставени въпроси от страна на Европейската комисия. „Европейската комисия очаква да получи отговори на въпросите, които ни е поставила. В областта на здравеопазването има два въпроса - единият, свързан с обществените поръчки за частните болници, и вторият - лекарствата за редките болести, за които няма алтернативно лечение, да минават по Закона за обществените поръчки.
ЕК ни казва, че абсолютно всички болници в България трябва да прилагат Закона за обществените поръчки, посочи Кирил Ананиев. Това е новото конкретно предложение на ЕК – да бъдат включени и частните болници.