Строежът на „Балкански поток“, както ние го наричаме, не е продължение на „Турски поток“. България изгражда своя собствена газопреносна система с най-мощните американски компресори. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на Първата сесия на Стратегическия диалог България-САЩ, който с посланика на САЩ Херо Мустафа откри форума.
Премиерът обясни, че газопреносната система е реверсивна, за да може да транспортира газ от всички посоки.
“Когато нямаш тръби и компресори, ти не можеш да си хъб. От президента Тръмп до държавния секретар и посланика всички знаят какво правим ние. Нищо не правим на тъмно, скрито и недоговорено, посочи Борисов, цитиран от Агенция „Фокус“ и обясни, че с 1 милиард е по-евтин проектът, който се изпълнява в момента и той дава възможност за транзитиране, транспортиране, а и самата България да използва най-евтин газ“.
По думите на премиера след срещата му с Тръмп България продължава да се придържа изцяло към икономическите си интереси и страната ни се е върнала на газовата карта, вместо да е само ползвател на природния ресурс.
„Ключовата дума е стратегически газов хъб – хъб или газоразпределител означава, че България се върна на газовата карта от целта преди години на старата администрация ние да станем само клиент. Да, ние бяхме лоялни, когато беше войната в Украйна, бяхме лоялни на ЕС и НАТО, но това не означава, че България трябва да излезе от стратегическото си място на газоразпределител“, категоричен е министър-председателят.
Днес на заседание на Министерския съвет ще бъде взето и решение България да закупи 20% от акциите на терминала за втечнен газ в Гърция, колкото има и държавната енергийна гръцка компания.
България и САЩ ще задълбочат сътрудничеството си, от което ще има полза българският народ. Това увери американският посланик Херо Мустафа при откриването на конференцията.
„Желаем силна и просперираща България, защото сме искрено загрижени“, каза Мустафа и допълни на чист български: „Тази невероятна страна, тези прекрасни българи, които срещам всеки ден, заслужават най-доброто за тях и за децата им. Това е същинският смисъл на тези разговори.“
Тя обясни, че помощник държавният секретар на САЩ Дейвид Хейл отсъства от срещата заради ангажимент във Вашингтон по проблемите в Ирак. Въпреки това сега в България е най-голямата американска делегация, която е идвала до момента.
“Година и половина са подготвяни днешните разговори”, даде да се разбере Бойко Борисов. Днес ще се проведат пет сесии и ще бъдат обявени споразумения в областта на енергетиката, сигурност, отбрана, ще бъде обсъдена отмяната на визовия режим, развитието на 5G мрежите, икономическото сътрудничество.
“Добросъседството и мирът са ни били пример. Само мирът може да реши проблемите в Близкия изток”, убеден е той.
Според премиера Иран, Ирак, Сирия са много близо до България, регионът е сложен , а “когато се изстрелват ракети, не е най-мирното време”.
Борисов отбеляза, че войските на НАТО стабилизират крехкото положение там, “но ще се съобразим с решението на иракския парламент по въпроса”.