fallback

Нено Димов: Вината за кризата в Перник е на ВиК дружеството

Екоминистърт увери, че ще съдейства на прокуратурата, но няма да подава оставка

10:04 | 06.01.20 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Основният проблем в Перник е лошото управление на ВиК дружеството. Това заяви в ефира на БНТ министърът на околната среда и водите Нено Димов. По думите му, въвеждането на воден режим в града е въпрос на местните структури, а за проблема с дефицита на вода от язовир Студена е било ясно още през септември.

Всичко е въпрос на управление на местното ВиК – така министърът обясни защо чак сега са се намерили 30 млн. лева повече за оправяне на инфраструктурни проблеми във ВиК сектора в Перник.

Той е категоричен, че темата с водния режим в Перник се политизира, но увери, че правителството търси решение.

Над 70% е загубата на вода по водопровода на града, призна министърът. Сега се правят ремонти, които да спрат най-големите течове.

„След като местното ВиК докара до тук нещата, естествено, че държавата трябва да се намеси. Специфичното в случая с Перник е, че единственият ползвател на язовира е ВиК и ние получаваме информация и заявки от него. Септември месец още беше ясно, че водата ще стигне до края на годината“, каза Нено Димов.

По думите му през 2013 г., когато е управлявал кабинетът Орешарски, е спряна Оперативната програма "Околна среда" и сме можели да загубим значителни средства за ВиК. Перник е единственият областен център, който не е успял да подаде проект по Оперативна програма "Околна среда". Към 2017 г. всички проекти на другите областни центрове са били реализирани, обясни още министърът. 

На въпрос защо Димов не се е оттеглил от поста си, докато тече разследването за виновните за водната криза в Перник, той отвърна, че заедно с регионалния министър Петя Аврамова трябвало да помогнат на държавното обвинение да разбере точните проблеми в Перник.

Относно открития край Плевен боклук, който беше свързан от българските служби с италианската ндрангета, екоминистърът подчерта, че той се е намирал на лицензирана площадка, която има документи само за сепариране и съхраняване на отпадъци, но не и за горене.

„Край Плевен площадката е лицензирана - разрешено е сепариране и оползотворяване на отпадъци, не е разрешено горене. Има нотификация за внос, но трябва да се установи дали оползотворяването е в указания срок, който е една година. Второ - дали е в по-големи количества от разрешеното и трето, дали оползотворяването е станало по предписания начин“, коментира още Димов. Той е категоричен, че боклукът няма нищо общо със задържания боклук в Италия. Той обясни, че у нас няма издадено разрешение за внос на болнични отпадъци, каквито слухове имаше в публичното пространство.

Димов допълни, че 95% от боклуците се горят в циментовите заводи, а единственият ТЕЦ, който има право на такива дейности е ТЕЦ "Сливен". 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:11 | 11.09.22 г.
fallback