82 хиляди зелени билета са били продадени в петък в София, когато за първи път тази зима Столичната община активира мярката срещу замърсяването на въздуха. Това е с 20 хиляди повече от стандартно продаваните в делничен ден билети. Това съобщи по БНР Лорита Радева, общински съветник от ГЕРБ и председател на Постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори в Столичния общински съвет.
“Ефектът се търси по отношение на здравето, а не какво ще спечели или загуби общината", коментира тя. "Да си вярваме или да се убеждаваме, че само мярката зелен билет или само мярката миене на улици, или само мярката инкриминиране на горенето на отпадъци ще доведат бомбастични резултати и ще променят коренно картината, е наивно“, посочи Радева.
Тя обясни, че хората, които ползват градския транспорт, рядко се ориентират към еднократен билет. “Цената на годишната карта е 365 лева, тоест, закупувайки си годишна карта, пътуваме, условно казано, със зелен билет всеки ден”, препоръча общинският съветник.
Смяната на отоплителните инсталации е една от мерките на общината за справяне с мръсния въздух, но популярността все още е слаба. “20 хиляди печки могат да бъдат сменени. 20 хиляди домакинства могат да се възползват от тази мярка. В обявения период за кандидатстване не, а само за заявяване на намерения през пролетта на тази година, такова желание проявиха шест хиляди от домакинствата на територията на нашия град“, посочи Лорита Радева и информира, че се планира нова информационна кампания, включително с индивидуални срещи в районите, които се отопляват компактно на твърдо гориво.
Тя е убедена в предимството на тези инсталации, но поясни, че в хората има страхове, които трябва да се опровергаят, че енергийното подпомагане, което досега е осъществявано с дърва и въглища, след промяната на системата за отопление вече няма да се дължи.
“Инсталацията за енергийно оползотворяване горивото от RDF няма да гори отпадъци", категорична е Лорита Радева. "Какво значи това? Че от нея са отделени всички рециклируеми отпадъци, тоест процента на онова, което най-силно притеснява хората – горенето на пластмасата, на лепила, на материали, които замърсяват въздуха на града във висок процент, е отделено. Самата инсталация е с четиристепенна система на очистка на изгорелите и отработените газове. Съвсем различно е от това да гориш отпадък“, допълни тя.