Темпото на растеж на заплатите в еврозоната и в целия ЕС се забавя леко през третото тримесечие на 2019 г. спрямо предходните три месеца, като в същото време България остава в челната тройка на страните с най-високо повишение на заплащането на труда, показват данни на Евростат.
В еврозоната заплащането на труда се увеличава през третото тримесечие на годината с 2,6% на годишна база след повишение с 2,8% през периода април - юни, докато в рамките на целия ЕС растежът се забавя до 3,2% от 3,3%. Същевременно обаче общите разходи на работодателите за един отработен час от наетите от тях лица (включващи данъци, заплати и други разноски) се увеличават с 2,6% в еврозоната след повишение с 2,8% през предходното тримесечие, а в рамките на ЕС растежът се забавят до 3,1% от 3,2 на сто.
Тенденцията за значително нарастване на възнагражденията в цяла Централна и Източна Европа се запазва. Единствено Словения и Хърватска са изключение в тази тенденция. В сравнение с еврозоната ръстът за последните 24 месеца в този регион е с 2 до 4 пъти по-висок.
Аналогичното проучване на Евростат за България показва забавяне на растежа на заплатите през третото тримесечие на 2019-а година до 10% от 11,3% през второто тримесечие. Въпреки това нашата страна остава в челната тройка, изпреварена само от Румъния и Унгария.
За последните 2 години разходите за труд в бизнес сектора в страната ни са нараснали със 17,9%. По-висок ръст за периода от третото тримесечие на 2017 г. до третото тримесечие на 2019 г. e отчетен в едва три други страни - Румъния, Латвия и Унгария.
За последните 12 месеца ръстът на общите разходи за труд в България е 10% и е вторият най-висок след този в Румъния. Данните разкриват още, че във всички страни без Унгария заплатите в публичния сектор растат по-бързо от тези в частния.