Не може да има повишение на заплатите на медицинските специалисти, ако няма промяна във финансирането на дейностите в здравеопазването. Това коментира по БНТ директорът на болница "Света Екатерина" проф. Генчо Начев.
Здравни работници нощуваха снощи в палатки пред Министерския съвет с искане да бъдат приети от премиера Бойко Борисов. Медицинските специалисти настояват за реформи в здравеопазването и по-достойни възнаграждения. В някои болници има увеличение на работните заплати на медицинските сестри, но това е за сметка на допълнителното материално стимулиране. Така на някои места дори се получават по-ниски възнаграждения, твърдят протестиращите.
"Сестрите имат право да протестират, но техният протест не може да се каже, че е някакво изолирано явление", коментира протестите пред Министерския съвет от вчера професорът. Според него това, че не протестират лекарите, не значи, че ситуацията с тях е много по-добра. Той изрази увереност, че премиерът ще ги приеме, но въпросът е какво ще стане след това.
По думите на професора трябва да има промяна във финансирането специално в болничната дейност, защото сестрите, които протестират в по-голямата си част, идват от болници. „Но аз мисля, че те основно протестират за две неща. Първо, възнаграждения, и второ – условия на труд", посочи той.
Проф. Генчо Начев каза, че няма големи и малки болници, а разликата се получава от дейността, която се извършва в по-големите и по-малките градове, а това рефлектира върху обема пари, които се разпределят за работни заплати.
"Естествено, когато дейността е повече, приходите са повече, остават повече пари за разпределение на заплати. Там, където приходите са по-малко, съответно по-малко за разпределение на възнаграждения и от тук идват разликите", уточни той.
Професорът обърна внимание и на друг проблем, който също е в основата на ниските заплати в сектора болниците в страната са твърде много.
"Всички знаем, че са много болниците и всички си зариваме главата в пясъка, това трябва да спре. В края на краищата трябва да се разбере колко болници са необходими. Да погледнем страни със сходно население като нашето, къде-къде по-развити, по-богати от нас и ще видим, че повече от 120 -130 болници не са необходими, те са над 300 в момента. Ето това преструктуриране според него ще доведе до отделяне на повече средства и за възнаграждение и същевременно ще натовари структурите с реална дейност, защото сега много от тези болници дейността им е донякъде изкуствена", посочи изпълнителният директор на УМБАЛ "Св. Екатерина".
Той беше категоричен, че не е разбито доверието между обществото и лекарите, но в медиите излизат неблагополучни случаи, които се преекспонират и да се дават заключения преди оценката на експертните органи.