fallback

Борисов: Страните, които искат да станат част от ЕС и НАТО, трябва внимателно да мерят стъпките си

Премиерът посочи, че разкрачената поза не е полезна за никого - или си в НАТО или не, или си в европейското семейство или не си

14:18 | 14.12.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Надявам се скоро Северна Македония, вече 30-ти член на НАТО, да покаже разликата в развитието си, след като е част от това семейство и в същото време очаквам с повече разум останалите държави, които искат да се присъединяват към Европейския съюз и Алианса, много внимателно да мерят поведението и стъпките си. Това подчерта премиерът Бойко Борисов в изказването си пред Годишния форум за Западните Балкани, организиран от Международния републикански институт на САЩ.

Той посочи, че разкрачената поза не е полезна за никого - или си в НАТО или не, или си в европейското семейство или не си, съобщава БТА.

Трудно е на Балканите да има такава държава, която да играе роля като Австрия или Швейцария, колкото и да ни се иска. Всеки иска военен неутралитет и, по възможност, мощна банкова система, само че не зависи от нас самите на Балканите, продължи премиерът.

Той припомни, че преди повече от 10-15 години Балканите не са предизвиквали интерес, като причината за това е била на самите държави. Ние сами си го правим - войни, масово унищожение, разпаднаха се държави в кратък период и Балканите отново станаха един барутен погреб, незаслужаващ внимание, обясни Борисов.

Но, изтъкна премиерът, българското председателство на ЕС сложи акцент върху темата за взаимоотношенията в региона и многото процеси след това трайно я оставиха в центъра на вниманието на европейските премиери и на САЩ.

България ще сложи още два пъти темата на масата през следващата година - като съдомакин на Берлинския процес, заедно със Северна Македония. Това, според министър-председателя, е изключително важен процес, в който, наред с премиера на Великобритания, с канцлерите на Германия, Австрия, с премиерите на Полша, Италия, ще участват и лидерите, и външните министри на Западните Балкани.

Вторият отговорен форум, на който проблемите в нашия регион ще бъдат във фокус, ще е в София на 27-28 май догодина. Това е процесът АКАБА - поредица международни срещи,чиято цел е поддържане на международната и регионалната координация и сътрудничество в борбата с тероризма, с екстремистките идеологии. Домакини ще са българският премиер и кралят на Йордания Абдула Втори.

Сътрудничеството е много важно на Балканите, убеден е министър-председателят. Той препоръча няколко аспекта на взаимодействие.

Първо, вътре във всяка една от страните трябва да е факт бързият обмен на информация. Второто ниво е да има мигновен обмен, движение на данни между специалните служби, вътрешните министерства от държавите от Западните Балкани. В чисто политически аспект, според Борисов, е важно да се подпишат споразумения, документи между вътрешните министерства, които да позволяват на службите да работят максимално бързо.

Защото, смята Бойко Борисов, няма малки и големи държави, които да могат да кажат - нашите служби са готови да откликнат на всякакви предизвикателства. Точно обратното - тези, които смятаме за най-добри служби, първи понесоха най-тежките удари и се издъниха най-много - от атентатите в САЩ, до Лондон, Париж, Брюксел и др., посочи премиерът. Затова, според него, е много важно в оперативната работа да знаеш от другата страна на телефона кой стои, да сте се виждали, срещали, за да има доверие между службите.

Борисов отбеляза, че надграждането в тази сфера ще продължи, тъй като е много важно да не оставим нито на европейците, нито на американците да загубят интереса си към нас. Защото, когато са сигурни Балканите, инвестициите са по-големи, брутният вътрешен продукт е по-голям, доходите на хората растат и тогава се работи много по-спокойно, изтъкна премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:32 | 13.09.22 г.
fallback