fallback

Преглед на печата за 13 декември

08:00 | 13.12.19 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Депутатите натовариха стаите за е-туристи с до 250 лв. данък В. Сега

Апартаментите и къщите за гости, които се отдават на туристи чрез електронни платформи като Airbnb, Booking, Expedia, Facebook и др., ще бъдат облагани като хотели с една или две звезди. Всяка община ще налага патентен годишен данък от 25 до 250 лв. за стая, като размерът ще зависи от местонахождението на жилището. Така налогът за апартамент с три стаи в центъра на столицата или друг голям град може да скочи до 750 лв. Новият данък трябва да влезе в сила от 2020 г., реши вчера бюджетната комисия. Поправката, отнасяща се до Закона за местните данъци и такси, бе направена по обичайния порочен начин - в заключителните разпоредби на съвсем друг закон (в случая Данъчноосигурителния процесуален кодекс), между първото и второто му четене. Само преди седмица парламентът гласува поправка в Закона за туризма, с която краткосрочното отдаване под наем през интернет се приравни с традиционното настаняване в хотели и в къщи за гости.

Газификацията е намалила с над 1000 тона праха във въздуха В. Сега

Благодарение на газификацията прахът във въздуха през последните 11 месеца е с 1084 тона по-малко, изчислиха от "Овергаз мрежи". Става въпрос за най-фините частици - до 2.5 микрона, които са и най-вредни за здравето. В дните на отровната мъгла 83% от замърсяването с фини прахови частици в някои градове от страната и 50% в столицата се дължат само на битовото отопление. Транспортът е вторият по значение замърсител.   Използването на природен газ вместо твърди горива напълно елиминира праховите частици и значително намалява емисиите на други вредни вещества. За 11-те месеца от началото на годината благодарение на газификацията серните и азотните оксиди са намалели съответно с 10 182 и 295 тона, а парниковите газове са с 353 819 т по-малко. 

Повече от 130 хил. души в страната на воден режим В. Монитор

133 хил. жители на 6 града и 116 села в страната имат проблеми с водоснабдяването. В тях влизат, освен Перник и Омуртаг, Симеоновград и Върбица. Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова по време на заседание на регионалната парламентарна комисия относно водната криза в Перник. Тя добави, че още 3 големи язовира, освен „Студена“ са с под 50% от максималния си обем - Асеновец, Ястребино и Дяково. На въпрос на депутат от ГЕРБ Младен Шишков, ресорният министър поясни кои са трите основни предложения, дадени от експерти, за прекратяване на водния режим в града. Сред тях са тестови сондажи, чрез които да се провери количеството на водата и да се изследва качеството й.

Стачка спирамеждуградските автобуси В. Труд

От утре превозвачите протестират символично, а от 13 януари – ефективно Искат нов контролен орган Автобусните превозвачи започват протестни действия от утре. Ако исканията ни не бъдат чути, от 13 януари започваме ефективни стачни действия и ще спрем междуградски линии, заяви председателят на Управителния съвет на Конфедерацията на автобусните превозвачи Магдалена Милтенва. Превозвачите ще излязат и на шествие с автобусите. Всички автобусни фирми, без общинските, в около 35 населени места, ще поставят на превозните средства протестни плакати, обясни Милтенова. От бранша настояват за криминализиране на нелегалните превози, изключването на автобусите по редовни линии от обхвата на тол системата и компенсации за превоза на хората, ползващи намаление. Превозвачите са недоволни и от предложената методика за системата бонус-малус в застраховката “Гражданска отговорност”. Частните автобусни превозвачи искат да имат и достъп до европейско финансиране, тъй като до момента има забрана да бъдат бенефициенти по програми на ЕС.

България дава на съд пакета “Мобилност” В. 24 часа

Европарламентът приеме пакета “Мобилност” в този вид, в който бе гласуван в ранните сутрешни часове в четвъртък, заяви транспортният министър Росен Желязков. В рамките на триалога между Еврокомисията, Европарламента и Съвета на ЕС, който продължи около два месеца, в сряда срещу четвъртък е проведено финалното заседание, като решението е гласувано в 4,45 часа местно време в Брюксел. То не ни удовлетворява почти изцяло. Шофьорите ще бъдат задължени да се връщат в страната, в която е регистрирано превозното средство, поне веднъж на всеки четири седмици, независимо къде се намират. Все пак е прието предложението на България водачите поне да бъдат питани къде искат да почиват. Другото решение обаче - за връщането на камионите в страната, в която са регистрирани, поне веднъж на осем седмици, е тежко за българските превозвачи, които разчитат изключително много на превозите от и до държави в Западна Европа. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 10:50 | 12.09.22 г.
fallback